Aktualności Kultura Drukuj Zapisz

Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytanie
06
września
2021

4 września br., tradycyjnie w Zespole Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie zorganizowaliśmy ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie”. W tym roku czytaliśmy fragmenty dramatu pt. „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej., w którym autorka krytykuje obłudę, hipokryzję oraz fałszywą moralność, przekazując czytelnikowi uniwersalne przesłanie i potrzebę walki o społeczną sprawiedliwość.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury. Jednocześnie jest odpowiedzią na apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do włączenia się w organizowanie kolejny raz Narodowego Czytania.

Fragmenty utworu przeczytali m. in. Andrzej Chrząstowski – Wicestarosta Lubelski, Krzysztof Chmielik - Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie, Zofia Sieńko – Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu w Lublinie, Artur Rumiński – Sekretarz Powiatu w Lublinie, Radni Powiatu Lubelskiego: Anna Pawlas, Joanna Kaznowska, Maria Studzińska, Zbigniew Bernat oraz Grzegorz Widelski, jak również Anna Zielińska – Naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych i Anna Matraszek-Furtak – Za-ca Naczelnika Wydziału Edukacji Promocji i Spraw Społecznych.

W akcję włączyli się również przedstawiciele samorządu gminnego w Bychawie: Janusz Urban – Burmistrz Bychawy i Magdalena Kostruba – Zastępca Burmistrza Bychawy, Dorota Dobrzyńska - Wójt Gminy Wysokie, a także dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie placówek oświatowych, dla których Powiat Lubelski jest organem prowadzącym oraz Tomasz Stańko – Doradca Społeczny Ministra Edukacji i Nauki, jak również Dorota Bielecka – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.

W trakcie wydarzenia odbył się konkurs wiedzy o twórczości Gabrieli Zapolskiej, a uczniowie szkoły wykonali inscenizację fragmentu utworu.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że święto promujące czytelnictwo odbyło się w tak uroczystej atmosferze.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Do zobaczenia za rok.

 

Autor: Starostwo Powiatowe w Lublinie
Powrót
grafika dłoń
PORADNIK
KLIENTA
Osoba trzymająca komórkę z mapą
Geoportal
grafika tryby
Instrukcje
załatwiania
spraw
grafika tablet
E-usługi
grafika dłonie na klawiaturze
Elektroniczna
Tablica
ogłoszeń
logo esesja
E-sesja
grafika kamera
Transmisje
z sesji
rady powiatu
grafika przybory piśmiennicze
Edukacja
w powiecie
lubelskim
grafika dłoń z długopisem
Powiatowa Rada
Pożytku publicznego
grafika młotek sędziowski
Nieodpłatna
pomoc
prawna
grafika chmury
Pogoda
grafika dokumenty i lupa
Ochrona
danych
osobowych
grafika pusta klasa
Projekty
edukacyjne
grafika logo inkubator
Inkubator
pszczelarstwa