Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności Drukuj Zapisz

Powiatowy zespół swoim działaniem obejmuje 16 gmin powiatu lubelskiego:

• Bełżyce
  • Borzechów
  • Bychawa
  • Garbów
  • Głusk
  • Jabłonna
  • Jastków
  • Konopnica
  • Krzczonów
  • Niedrzwica Duża
  • Niemce
  • Strzyżewice
  • Wojciechów
  • Wólka Lubelska
  • Wysokie
  • Zakrzew
Miejsce stałego pobytu ustala się na podstawie przepisu ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z dnia 10 kwietnia 1974 roku (tekst jednolity Dz. U. Nr 139 poz 993 z 2006 r. z późn. zm.) i zgodnie z zawartym w ustawie obowiązkiem meldunkowym jest nim miejsce stałego zameldowania.

STATUS PRAWNY
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) z siedzibą w Lublinie został powołany zarządzeniem nr 86/2002 Starosty Lubelskiego z dnia 1 lipca 2002 r. Zespół działa na podstawie przepisu:

• Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r.
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dn. 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2003 r., Nr 139, poz. 1328).
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz. U. z 2002 r., Nr 17, poz. 162).

ZAKRES DZIAŁANIA
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności z siedzibą w Lublinie wydaje:

• orzeczenia o niepełnosprawności dla osób, które nie ukończyły 16 roku życia,
  • orzeczenia o niepełnosprawności dla osób, które ukończyły 16 rok życia,
  • orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień dla osób, które posiadają orzeczenie o inwalidztwie lub niezdolności do pracy, o których mowa w art. 5 i 62 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
  • legitymacje osób niepełnosprawnych.