Aktualności Powiatowe Centrum Kompetencji Klimatycznych Drukuj Zapisz

Powiatowe Centrum Kompetencji Klimatycznych informuje: Fundusze Europejskie na mikroretencję

Zbliżenie na dach, z którego spływają krople deszczu. Po prawej stronie baner informacyjny o funduszach europejskich na mikoretencję, z terminem naboru od 22.12.2025 do 30.01.2026. Logos and banners at the bottom.
02
stycznia
2026

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otworzył nabór wniosków dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na dofinansowanie przydomowych systemów gromadzenia i wykorzystania deszczówki. Środki na mikroretencję docelowo trafią do gospodarstw domowych.

Logotypy przedstawiają europejską flagę i napis, flagę Polski, napis "Dofinansowane przez Unię Europejską", flagę UE i logo Lubelskiego z hasłem "Smakuj życie".
  • Nabór trwa od 22 grudnia 2025 r. do 30 stycznia 2026 r.

  • Budżet naboru wynosi 173 mln zł.

  • Finansowanie inwestycji zaplanowano z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027.

Program Mikroretencja to kolejny element działań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rzecz adaptacji do zmian klimatu, która jest jednym z priorytetów Strategii działania Funduszu na lata 2025-2028. Dzięki Funduszom Europejskim możemy zwiększyć retencję przy budynkach jednorodzinnych, chronić zasoby wodne i w konsekwencji przyczynić się do łagodzenia skutków suszy oraz przeciwdziałać podtopieniom

powiedział Robert Gajda, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Wsparcie jest przeznaczone na zakup, montaż i uruchomienie instalacji do:

  • zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych np.
    z dachów, chodników, podjazdów,

  • magazynowania wód opadowych w szczelnych zbiornikach o łącznej pojemności min. 2 m3,

  • retencjonowania wód opadowych, w tym roztopowych w gruncie np. rozszczelnienie powierzchni, studnie chłonne, drenaż, skrzynki rozsączające, zbiorniki otwarte,

  • wykorzystania retencjonowanych wód opadowych lub roztopowych np. pompy, zraszacze, centrale dystrybucji wody.

Nabór jest skierowany do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Docelowo WFOŚiGW przeprowadzą nabory dla osób fizycznych.

Budżet naboru wynosi 173 mln zł.

Dofinansowanie w formie dotacji wyniesie do 100 % kosztów kwalifikowalnych.

Informacje na stronie: FENX.02.04-IW.01-010/25 - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Portal Gov.pl

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Zbliżenie na dach, z którego spływają krople deszczu. Po prawej stronie baner informacyjny o funduszach europejskich na mikoretencję, z terminem naboru od 22.12.2025 do 30.01.2026. Logos and banners at the bottom.
Autor: Ewa Urban
Powrót
grafika dłoń
PORADNIK
KLIENTA
Osoba trzymająca komórkę z mapą
Geoportal
grafika tryby
Instrukcje
załatwiania
spraw
grafika tablet
E-usługi
grafika dłonie na klawiaturze
Elektroniczna
Tablica
ogłoszeń
logo esesja
E-sesja
grafika kamera
Transmisje
z sesji
rady powiatu
grafika przybory piśmiennicze
Edukacja
w powiecie
lubelskim
grafika dłoń z długopisem
Powiatowa Rada
Pożytku publicznego
grafika młotek sędziowski
Nieodpłatna
pomoc
prawna
grafika chmury
Pogoda
grafika dokumenty i lupa
Ochrona
danych
osobowych

grafika pusta klasa

Projekty
unijne
grafika logo inkubator
Inkubator
pszczelarstwa