Zabytki Drukuj Zapisz

Muzeum Kowalstwa i Muzeum regionalne w Wojciechowie

Zdjęcie przedstawia Muzeum Kowalstwa i Muzeum regionalne w Wojciechowie

Od 1993 najwyższą kondygnację Wieży Ariańskiej zajmuje Muzeum Kowalstwa. Znajduje się tu kilkaset eksponatów sztuki kowalskiej ukazujących zmienność i zróżnicowanie form regionalnych w naszym kraju. Ilustrują one wysiłek twórczy poszczególnych kowali, noszą właściwe im cechy warsztatowe i zdobnicze
Muzeum składa się z trzech części: Pierwsza to wystrój starej kuźni, z miechem kowalskim, paleniskiem, kowadłem i wieloma narzędziami wykorzystywanymi w zmaganiach z twardym i niewdzięcznym żelazem. W drugiej części zebrane są przedmioty, które kowal niegdyś wykonywał na potrzeby rolnictwa: motyki, topory, stary wóz, drewniane brony itp. Trzecia część to wystawa współczesnych wyrobów artystycznych wykonywanych tradycyjnymi technikami kowalskimi z zachowaniem cech regionu z jakiego dany kowal pochodzi.
 
Na trzecim piętrze Wieży Ariańskiej usytuowane jest Wojciechowskie Muzeum Regionalne, które pozwala cofnąć się w czasie do lat 20 - tych XX w. Wnętrze stylizowane na wzór chałupy Wojciechowskiej w pełni wyposażone w sprzęty i narzędzia którymi posługiwali się niegdyś nasi przodkowie. W drugiej części muzeum znajdują się eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych min. fragmenty naczyń, zapinka do książki i kafle średniowieczne oraz ciekawie odwzorowana makieta dawnego średniowiecznego grodu, z którego do naszych czasów przetrwała wieża z fragmentem murów i suchą fosą. W Muzeum eksponowana jest również historia folkloru Ziemi Wojciechowskiej.
 
Przy Muzeum działa Galeria Sztuki Ludowej, w której można nabyć podkowę "na szczęście" i inne wyroby miejscowych twórców oraz wybić pamiątkową monetę.
 

24-204 Wojciechów (Wieża Ariańska)
Tel / fax: 81 517-72-10, 81 517-76-22

e-mail: gok@agroturystyka.pl
www.gokwojciechow.pl
Wstęp: Muzea czynne są od poniedziałku do soboty – 10.00 – 17.00

Od maja do września czynne również w niedzielę
Grupy zorganizowane przyjmowane są po wcześniejszej rezerwacji.

 
 

CENY BILETÓW:

normalny         10,00 zł,

ulgowy               8,00zł  (uczniowie, studenci, emeryci, renciści).

Honorujemy kartę dużej rodziny

 

Położenie i dojazd Zachodnia cześć woj. lubelskiego. 25 km na południowy wschód od Kazimierza Dolnego, 8 km na północ od Bełżyc. Zobacz na mapie. Pociągiem można dojechać tylko do Puław, Nałęczowa lub Lublina. Busy do Wojciechowa odjeżdżają z Lublina z przystanku przy ul. Ul. Ruska 13, Al. Tysiąclecia 8.  Wieża stoi przy głównej drodze. Jadąc od strony Nałęczowa po prawej stronie. 

 
 
Autor: Starostwo Powiatowe w Lublinie
Powrót
grafika dłoń
PORADNIK
KLIENTA
Osoba trzymająca komórkę z mapą
Geoportal
grafika tryby
Instrukcje
załatwiania
spraw
grafika tablet
E-usługi
grafika dłonie na klawiaturze
Elektroniczna
Tablica
ogłoszeń
logo esesja
E-sesja
grafika kamera
Transmisje
z sesji
rady powiatu
grafika przybory piśmiennicze
Edukacja
w powiecie
lubelskim
grafika dłoń z długopisem
Powiatowa Rada
Pożytku publicznego
grafika młotek sędziowski
Nieodpłatna
pomoc
prawna
grafika chmury
Pogoda
grafika dokumenty i lupa
Ochrona
danych
osobowych
grafika pusta klasa
Projekty
edukacyjne
grafika logo inkubator
Inkubator
pszczelarstwa