Nowy szlak rowerowy – niebieski
Oddany niedawno do użytku niebieski szlak rowerowy to około 46 km, do których można dodać odcinek czerwonego Szlaku Marszałkowskiego - od lubelskiego skansenu do Dąbrowicy. Nowa trasa ma nie tylko walory rekreacyjne, ale i aspekty edukacyjne – cykliści mogą zobaczyć siedem ziemiańskich dworków, wybudowanych w minionych stuleciach w gminie Jastków. Za punkty orientacyjne służyć mogą również urokliwe przydrożne kapliczki.
Mieszkańcy gminy mogą rozpocząć wycieczkę najbliżej domu, zaś turystom z Lublina i innych miejscowości najwygodniej będzie dojechać ścieżką prowadzącą od Muzeum Wsi Lubelskiej do Dąbrowicy. Zobaczyć tu można – Basztę Firlejowską oraz Dom Spotkania „Caritas”.
Następnie udajemy się w kierunku północnym, drogą początkowo pokrytą asfaltem, a później szutrową. Mijamy dwie łączące się rzeczki: Łazęgę i Czechówkę. Po kilku kilometrach przecinamy pod wiaduktem dwupasmową szosę Lublin - Warszawa i dojeżdżamy do szosy „Starej Warszawskiej”. Skręcamy w lewo i drogą serwisową obwodnicy Lublina, jedziemy w kierunku północnym. Obwodnicę przecinamy pod rozległym wiaduktem, pamiętając o zmianie przerzutek – bo będzie ostro pod górę. Warto zatrzymać się przy kapliczce. To dobry punkt widokowy, umożliwiający nawet początkującym fotografom zrobienie malowniczej panoramy jastkowskich pól i lasów Snopkowa.
Dalej przez tzw. Lisie Doły dojeżdżamy do Szkoły Podstawowej w Snopkowie. I dalej, do pałacu w Snopkowie, na zadrzewionym wzgórzu, po wschodniej stronie szlaku. Stąd ruszamy na zachód w kierunku Jastkowa. Po przejechaniu kilkuset metrów zjeżdżamy w prawo z drogi asfaltowej, na drogę gruntową położoną w wąwozie. Zmieniamy przerzutki, bo wiedzie pod górę, w kierunku lasu w Snopkowie. Za lasem jedziemy w kierunku północnym, asfaltową drogą. Przejeżdżamy obok kapliczki wykonanej z pnia drzewa lipowego, które rosło w tym miejscu. Wjeżdżamy do lasu bacznie uważając na drogowskazy, które pokierują ścieżką w lewo. Po przejechaniu ok. 4 km trafiamy na drogę powiatową nr 2213L Jastków – Krasienin i trafiamy na rozwidlenie szlaków: w prawo - szlak czerwony w gminie Garbów; w lewo - niebieski do Piotrawina. W centrum wsi znajduje się sklep spożywczy. Dalej mijamy zabytkową kapliczkę po lewej stronie drogi.
Przed „Starą Warszawską” drogą odbijamy w lewo, na wschód - w wąską drogę gminną. Zmieniamy przerzutki, gdyż znów trzeba jechać pod górkę, aż do pętli przesiadkowej komunikacji podmiejskiej w Jastkowie. Po chwili refleksji nad wielorakimi aspektami komunikacji - znowu przecinamy „Starą Warszawską” koło stacji benzynowej „Orlen” i zatrzymamy się dopiero przy pałacu w Jastkowie - siedzibie Urzędu Gminy.
Dalsza część szlaku poprowadzi nas wzdłuż chmielników Gospodarstwa Doświadczalnego Instytutu Upraw i Nawożenia Gleb - do drogi powiatowej Jastków – Tomaszowice. Kierujemy się na zachód i przez Sieprawice dojedziemy do murowanej kapliczki. Za kapliczką skręcamy w prawo. Warto zwrócić uwagę na budynek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, w którym mieści się również świetlica wiejska. Po przejechaniu mostu na rzece Ciemiędze trafiamy do Zofijówki, położonej w kotlince między wzgórzami.
Jadąc w kierunku zachodnim, przecinamy dwupasmową drogę Lublin – Warszawa. Warto zatrzymać się na wiadukcie, aby podziwiać rozległą panoramę rzeki Ciemięgi i okolic. Dalej - płytkim wąwozem dojedziemy do Sługocina. Droga asfaltowa doprowadzi nas wzdłuż rzeki Ciemięgi do skrzyżowania z drogą powiatową nr 2204L Moszenki – Bogucin. Tutaj szlak niebieski wiedzie w prawo, a następnie skręca w lewo, przez Wysokie. Warto zboczyć ze szlaku w Sługocinie i pokierować się do Moszenek. Nieopodal drogi znajduje się dworek (obecnie jest własnością prywatną), w którym do roku 1998 mieściła się sześcioklasowa szkoła podstawowa. Wracamy na szlak do Sługocina i przez Wysokie do Ługowa.
W Ługowie można zobaczyć stary, modrzewiowy dworek wraz z otaczającym go parkiem. Dworek również jest w rękach prywatnych. W centrum wsi znajduje się duży sklep spożywczy. Tutaj krzyżują się szlaki rowerowe. Szlakiem zielonym wjedziemy na teren gminy Garbów. Szlakiem niebieskim udamy się w kierunku południowym, drogą powiatową nr 2205L Garbów – Sadurki. Omijając Szkołę Podstawową w Ożarowie, zmierzamy do skrzyżowania w Ożarowie. Następnie w lewo, w kierunku wschodnim wjedziemy drogą asfaltową na szerokie łąki, otaczające rzekę Ciemięgę. To miejsce bogatej flory i fauny, a zwłaszcza dużej liczby bobrów.
Po przejechaniu rzeki znajdziemy się na rozwidleniu trzech dróg. Skręcimy w prawo, a po kilkuset metrach - w lewo, w wąską, asfaltową drogę gminną. Kilkaset metrów dalej widać dworek w Mosznie, który jest w opłakanym stanie. Po parku dworskim również zostały nieliczne drzewa. Dwór jest własnością prywatną. Wracamy na szlak i kierujemy się krętą, wąską drogą wzdłuż Strugi Tomaszowickiej do skrzyżowania w Tomaszowicach Wsi. Kilkadziesiąt metrów przed rondem skręcamy w lewo przez wieś. Po lewej stronie widać remizę Ochotniczej Straży Pożarnej. Dojedziemy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo. Kierujemy się na wschód do Kolonii Stawki, gdzie jak nazwa wskazuje, dominują małe stawy.
Jedziemy dalej pod górę i na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, a po kilkudziesięciu metrach - w lewo, na Dąbrowicę. Warto zwrócić uwagę na rozłożysty dąb rosnący po lewej stronie szlaku, który prawdopodobnie pamięta czasy bitwy pod Jastkowem w 1915 roku. Nieopodal stoi mała drewniana chałupa, która wg przekazów okolicznej ludności, służyła podczas bitwy pod Jastkowem za lazaret dla Legionistów. Ta część wsi Płouszowice zwana jest potocznie „Kopaniną”. Przejeżdżamy tunelem pod obwodnicą Lublina i dojeżdżamy z powrotem do Baszty Firlejowskiej.