Szlaki rowerowe i dydaktyczne Drukuj Zapisz

Szlak rowerowy Gmina Garbów

Kosciół

Miłośnicy turystycznych wędrówek mogą korzystać z wytyczonego i oznakowanego szlaku rowerowego, który prowadzi przez najciekawsze miejsca i miejscowości w południowej części gminy Garbów, aż do Nałęczowa.
 
NAZWA: SZLAK ROWEROWY POŁUDNIE GMINA GARBÓW
Kolor szlaku: zielony i niebieski
Długość szlaku: 19,0 km (zielony), 8 km (niebieski)
Kształt: pętla
 
Szlak rowerowy jest pętlą długości ok. 19 km i biegnie przez: Garbów, Bogucin, Ługów, Gutanów i kończy się w Garbowie. W zdecydowanej większości są to drogi o nawierzchni utwardzonej asfaltem lub betonem o niskim natężeniu ruchu samochodowego. Trasa ukazuje walory krajobrazowe południowej części Gminy Garbów i najbliższych okolic. Żeby pokazać więcej walorów krajobrazowych i zabytkowych najbliższych okolic wkraczamy na teren gminy Jastków, Markuszów i Nałęczów.
 
Szlak ma swój początek w Garbowie. Można tu zobaczyć pamiątki przeszłości takie jak zespół pałacowo-parkowy z II połowy XIX wieku. Klasycystyczny pałac (obecnie w remoncie) wybudowany wg. projektu arch. Józefa Dietricha przez hr. Jana Jezierskiego, otoczony starodrzewem, obok kompleks stawów rybnych „Julin”, „Kępa Północna”, „Kępa Południowa”, „Pałac”, „Irena”.
 
W parku rośnie 31 gatunków drzew, ok. 180 z nich liczy sobie ponad 100 lat, wiele ma w obwodzie powyżej 300 cm, wśród nich okazały jesion, który figuruje w rejestrze pomników przyrody woj. lubelskiego. Na uwagę w parku zasługuje pomnik-obelisk poświęcony pamięci 80 mieszkańców gminy Garbów, zamordowanych w latach 1939-45 oraz Kamień Kościuszki wzniesiony w 100-rocznicę śmierci Naczelnika, upamiętniający pobyt i przemarsz przez Garbów wojsk polskich pod wodzą J. Poniatowskiego i T. Kościuszki w czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku.
 
Na wzgórzu, w centrum osady, malownicze ruiny kościoła pw. św. Wojciecha z poł. XVIII w. Drewniana część świątyni z XVII w. spłonęła w 1915 roku. Murowana fasada tzw. „Kościelisko” wpisane jest w rejestrze zabytków jako trwała ruina krajobrazowa. Po drugiej stronie wzgórza – lessowy wąwóz.
 
Na kolejnym wzniesieniu neogotycki kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego (św. Wojciecha i św. Leonarda) wybudowany w latach 1908-1912 wg projektu Józefa P. Dziekońskiego, jeden z najwyższych w Polsce. Na jednej z dwóch wież bije dzwon z 1512 r. ważący 1000 kg. Ufundował go ks. Jan Ożarowski, kapelan królewski.
 
Na starym cmentarzu z I poł. XIX wieku, zamkniętym przed 1939 r. znajdują się nagrobki dawnych właścicieli ziemskich - Trzcińskich, Grabowskich, Moskalewskich - z rodziny tej pochodził Stanisław Moskalewski, pierwszy po odzyskaniu niepodległości, wojewoda lubelski.
 
Dalej, przez malowniczo położoną miejscowość Bogucin, droga prowadzi do Ługowa, gdzie znajduje się zespół parkowy z dworkiem modrzewiowym z XIX wieku, wybudowany przez Józefa Iżyckiego, herbu Bończa.
 
Drogą asfaltową i utwardzoną przez lessowy wąwóz dojeżdżamy do Gutanowa. W gąszczu drzew, na wzgórzu ukryty dworek z pocz. XX w. o bardzo nietypowej formie, (sprawia wrażenie będącego jakby dodatkiem do innego obiektu). Wybudowany przez hr. Tomasza Grabowskiego (potomka króla Stanisława Augusta). W centrum wsi figura słupowa z posągiem św. Anny z XVIII w. (kopia, oryginał znajduje się w pobliskiej kaplicy).
 
Drogą utwardzoną wracamy do Garbowa, po drodze mijamy: zabytkowy cmentarz wojskowy żołnierzy austriackich z okresu I wojny światowej poległych na tym terenie w sierpniu 1915 roku oraz dwa stawy „Miesiące” i „Lipiński”.
 
W Gutanowie, od pętli głównego szlaku rowerowego poprowadzone zostało odgałęzienie prowadzące do centrum Nałęczowa, liczący ok. 8 km, tzw. szlak „łącznikowy” - oznakowany odcinek biegnący przez miejscowości: Gutanów, Czesławice, Strzelce i Nałęczów.
 
Z Garbowa niedaleko już nie tylko do uzdrowiska Nałęczów i do innych atrakcyjnych turystycznie miejscowości, m.in. do Wojciechowa, słynnego z kowalstwa artystycznego, Wąwolnicy z Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej, malowniczego Kazimierza nad Wisłą, urokliwych Puław, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i historycznego Lublina.
 
 
Informacja pochodzi ze stron www.szlaki.lublin.plwww.juraszewski.pl, www.garbow.pl
Autor: Starostwo Powiatowe w Lublinie
Powrót
grafika dłoń
PORADNIK
KLIENTA
Osoba trzymająca komórkę z mapą
Geoportal
grafika tryby
Instrukcje
załatwiania
spraw
grafika tablet
E-usługi
grafika dłonie na klawiaturze
Elektroniczna
Tablica
ogłoszeń
logo esesja
E-sesja
grafika kamera
Transmisje
z sesji
rady powiatu
grafika przybory piśmiennicze
Edukacja
w powiecie
lubelskim
grafika dłoń z długopisem
Powiatowa Rada
Pożytku publicznego
grafika młotek sędziowski
Nieodpłatna
pomoc
prawna
grafika chmury
Pogoda
grafika dokumenty i lupa
Ochrona
danych
osobowych
grafika pusta klasa
Projekty
edukacyjne
grafika logo inkubator
Inkubator
pszczelarstwa