PROFILAKTYKA CUKRZYCY TYPU 2 – ŚRODA Z PROFILAKTYKĄ

Starszy mężczyzna siedzący przy stole i sprawdzający poziom cukru we krwi glukometrem; graficzne inskrypcje o profilaktyce cukrzycy typu 2.
listopada
2023

Cukrzyca stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. W Polsce choruje na nią ok. 3 mln osób, a przewiduje się, że do 2030 roku co dziesiąty Polak będzie zmagał się z tą chorobą. Występują cztery typy cukrzycy. Najczęstszą jest cukrzyca typu 2, która wynika między innymi z prowadzonego stylu życia.

Dane NFZ wskazują, że w Polsce w 2018 roku na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych osób (czteroletnia chorobowość rejestrowana na podstawie danych  o zrealizowanych świadczeniach), a w 2022 roku liczba ta wzrosła do 3,11 mln.

Zapobieganie rozwojowi powikłań cukrzycowych obejmuje wiele działań mających na celu ograniczenie szkodliwego wpływu choroby na organizm człowieka. Istotnym elementem w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, a także regularne badania profilaktyczne.

Profilaktyka cukrzycy

• Jakie są symptomy cukrzycy?
  • Jak prawidłowo mierzyć poziom cukru?
  • Jakie mogą być powikłania cukrzycy i jak można im zapobiec?
  • Co zrobić, by mimo choroby jak najdłużej być w pełnym zdrowiu?

Autor: Ewa Urban