Kolejne wsparcie dla SPZOZ w Bychawie

ludzie z walizkami
sierpnia
2023

Choroby układu sercowo-naczyniowego są obecnie najczęstszą przyczyną zgonów, hospitalizacji i trwałej niezdolności do pracy. Statystyki pokazują, że rośnie liczba osób z chorobami układu krążenia, w tym coraz więcej zachorowań dotyczy osób młodych, czyli przed 45 rokiem życia. Powstrzymanie, a nawet ograniczenie powstawania zachorowań pacjentów jest możliwe przy wykonywaniu holtera.

Holter EKG to urządzenie, które pozwala na rejestrację pracy serca. Może towarzyszyć pacjentowi przez całą dobę, rejestruje każdą nieprawidłowość, która zachodzi w akcji serca. W opinii lekarzy jego zaletą jest możliwość monitorowania pracy serca nie tylko w ciągu dnia, ale też podczas snu. Badanie to pozwala wykryć, co może być przyczyną zmian zachodzących w pracy serca.  Badania serca Holtera umożliwiają wykrycie m.in. arytmii serca, nadciśnienia i niedociśnienia tętniczego krwi. Na podstawie wyników badań można stwierdzić, czy u pacjenta występują duszności, kołatanie serca, a także omdlenia wywołane nieprawidłową pracą serca. Ponadto pokazuje, czy pacjent nie choruje na niedokrwienie mięśnia sercowego. Dodatkowo całodobowe monitorowanie pracy serca pacjenta umożliwia lekarzowi skontrolowanie zachowania i reakcji organizmu, jakie występują np. podczas podwyższonego stresu, zwiększonej aktywności fizycznej czy też wzrostu niepokoju i adrenaliny.

Realizacja badań holterowskich jest potwierdzeniem wysokiej jakości świadczonych usług oraz otwiera drogę do ograniczenia zachorowań naszych pacjentów na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Podczas uroczystego przekazania sprzętu uczestniczył Minister Jan Kanthak, Wicestarosta Lubelski Andrzej Chrząstowski, Dyrektor SPZOZ w Bychawie Piotr Derkaczew, Z-ca Dyrektora lek. Dagmara Kucharska oraz wspierająca Szpital Pani Marta Krzyżak. Mieszkańcy – pacjenci jak i personel Szpitala na ręce Ministra Jana Kanthaka złożyli gorące podziękowania.

Całkowity koszt zakupu sprzętu to 62 tyś, w tym dofinansowanie z Ministerstwa Sprawiedliwości wyniosło 30 tys.

Autor: Ewa Urban