Szczepienia przeciw HPV - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

miniatura plakatu z dziewczynką i napisem NFZ Środa z Profilaktyką Program szczepień przeciwko HPV
czerwca
2023

Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego to najskuteczniejszy sposób zapobiegania zakażeniom HPV i chorobom nowotworowym. Szczepienia przeciw HPV są tematem dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia

Zakażenia HPV dotyczą obu płci
Ludzki wirus brodawczaka, przenoszony jest przez kontakty seksualne, odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy oraz raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu i nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.

Korzyści ze szczepienia
Szczepienia przeciw HPV są najskuteczniejsze przed pierwszym kontaktem dziecka z wirusem. Szczepiąc nastolatkę i nastolatka możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych. Przyjęcie szczepionki zdecydowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Państwa, w których program szczepień przeciw HPV funkcjonuje od lat, odnotowały 90-procentową redukcję infekcji wirusem HPV o 80 proc. zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Więcej informacji na temat wirusa i szczepień przeciwko HPV znajdą Państwo TUTAJ

fragment ulotki nt. szczepień przeciwko HPV

Autor: Katarzyna Kosowska