AKTUALNOŚCI Drukuj Zapisz

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich i Twórców Ludowych „Tradycyjnie w Nałęczowie” za nami!

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich i Twórców Ludowych „Tradycyjnie w Nałęczowie” za nami!
05
lipca
2023

W pierwszy weekend lipca odbyła się druga edycja Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich i Twórców Ludowych „Tradycyjnie w Nałęczowie”. Organizatorem wydarzenia był Nałęczowski Ośrodek Kultury wraz z Partnerami: Powiatem Lubelskim, Powiatem Puławskim i Powiatem Opolskim, a także Gminą Nałęczów, Lokalną Grupą Działania „Zielony Pierścień” oraz Kołem Gospodyń Wiejskich Sadurki.

Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonali organizatorzy: Burmistrz Nałęczowa – Wiesław Pardyka, Starosta Lubelski – Zdzisław Antoń, Wicestarosta Puławski – Leszek Gorgol, a także Poseł na Sejm RP – Jan Kanthak, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego – Marek Wojciechowski, Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego i Dyrektor KRUS Oddział w Lublinie – Magdalena Filipek-Sobczak oraz Dyrektor Nałęczowskiego Ośrodka Kultury – Łukasz Król. Wśród zaproszonych gości obecny był również Sekretarz Powiatu Lubelskiego – Artur Rumiński.

Wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń i integracji Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Lubelskiego, Puławskiego i Opolskiego, a także twórców i rękodzielników ludowych. Celem Festiwalu było promowanie lubelskiej tradycji i dziedzictwa kulinarnego, rękodzieła oraz sztuki ludowej.

Dwa festiwalowe dni były przepełnione atrakcjami. Odwiedzający wzięli udział w koncertach, przedstawieniach, panelach dyskusyjnych, warsztatach rękodzielniczych i pokazach kulinarnych, a także degustowali pyszne wyroby i podziwiali oryginalne rękodzieło z regionu.

Na dwóch scenach odbywały się występy artystyczne oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Pierwszego dnia, na scenie muzycznej wystąpiła m.in.: Orkiestra Dęta Nałęczowskie Dęciaki, Dzieci z przedszkola A. Żeromskiego w tańcu Trojak, Maciejowa Kapela czy Yevhenii Hopko z koncertem akordeonowym. Odbył się także koncert w ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle”. Z kolei, na małej scenie trwały rozmowy z zaproszonymi gośćmi w ramach cyklu „Spotkanie z tradycją”. Wszystkim atrakcjom towarzyszył pokaz kulinarny „Natura od kuchni” w wykonaniu Jacka Jakubczaka ze Stowarzyszenia Lubelskich Kucharzy. Pierwszy dzień zakończyła potańcówka z zespołem Słowianki.

Drugi dzień również obfitował w szereg atrakcji. Na scenie głównej wystąpił m.in. Zespół Śpiewaczy Kowalanki, Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Bogutki czy KGW Bochotnica z jubileuszowym koncertem z okazji 100 – lecia swojego istnienia. Ciekawym punktem programu był spektakl grupy teatralnej Mała Trema ze Szkoły Podstawowej im. S. Marusarza w Wojciechowie pt. „Jak to drzewiej bywało….”.

Na stoisku Powiatu Lubelskiego zorganizowane zostały konkursy wiedzy o powiecie, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dla uczestników przewidziane były nagrody, które drugiego dnia Festiwalu wręczał Starosta Lubelski – Zdzisław Antoń. Uczestnicy festiwalu mieli możliwość obejrzenia na zainstalowanym na stoisku telebimie zdjęć i filmów dotyczących ważnych wydarzeń z życia Powiatu Lubelskiego. Inkubator Pszczelarstwa z Pszczelej Woli oferował miód, całuski pszczelowolskie, a także zachęcał do wzięcia udziału w warsztatach tworzenia świec z wosku pszczelego.

Festiwal stanowił także okazję do rywalizacji Kół Gospodyń Wiejskich w konkursie kulinarnym „Natura od kuchni”, którego celem było przygotowanie żywności z produktów pochodzenia leśnego.  Po przeprowadzonej degustacji komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, wskazując jednocześnie na wysoki poziom rywalizacji. Powiat Lubelski szczególnie cieszy uzyskanie III miejsca przez KGiGW w Tuszowie (kategoria: potrawy słodkie), III miejsce KGW Sieprawiczanki w kategorii przetwory oraz II miejsce Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Krzczonów „Sołtysy” w kategorii potrawy słone.

Wydarzenie było świetną okazją do wzajemnego poznania i wymiany doświadczeń oraz integracji Kół Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego. Licznie odwiedzających gości zachwycało bogactwo barw, dźwięków i smaków zaprezentowanych przez nasze gospodynie i gospodarzy. Festiwal odwiedzili także zaproszeni goście z miasta partnerskiego Nałęczowa – Longueau we Francji, którzy byli pod dużym wrażeniem naszej kultury ludowej.

 W imieniu Zarządu Powiatu w Lublinie dziękujemy Gminie Nałęczów za zaproszenie do współorganizacji tego wyjątkowego wydarzenia. Cieszymy się, że Koła Gospodyń Wiejskich, artyści oraz zespoły z terenu Powiatu Lubelskiego miały wspaniałą okazję do zaprezentowania swojego szczególnego dorobku. Wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich oraz Uczestnikom Festiwalu składamy podziękowanie za obecność oraz aktywny udział i już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję. Do zobaczenia za rok w Nałęczowie!

Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotorelacji na facebooku Starostwa Powiatowego w Lublinie.

Autor: Ewa Urban
Powrót
grafika dłoń
PORADNIK
KLIENTA
Osoba trzymająca komórkę z mapą
Geoportal
grafika tryby
Instrukcje
załatwiania
spraw
grafika tablet
E-usługi
grafika dłonie na klawiaturze
Elektroniczna
Tablica
ogłoszeń
logo esesja
E-sesja
grafika kamera
Transmisje
z sesji
rady powiatu
grafika przybory piśmiennicze
Edukacja
w powiecie
lubelskim
grafika dłoń z długopisem
Powiatowa Rada
Pożytku publicznego
grafika młotek sędziowski
Nieodpłatna
pomoc
prawna
grafika chmury
Pogoda
grafika dokumenty i lupa
Ochrona
danych
osobowych
grafika pusta klasa
Projekty
edukacyjne
grafika logo inkubator
Inkubator
pszczelarstwa