29 maja odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 50-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bystrzycy. Wydarzenie miało szczególny charakter, ponieważ połączono je z oficjalnym otwarciem nowego budynku placówki. Obecnie siedziba ośrodka mieści się w nowoczesnym, dobrze wyposażonym budynku zlokalizowanym w Bystrzycy, niedaleko zabytkowego pałacu. Nowy obiekt zapewnia uczniom i wychowankom komfortowe warunki do nauki, terapii i codziennego funkcjonowania.
Uroczystość rozpoczęła się od występów artystycznych przygotowanych przez dzieci i młodzież z ośrodka, które spotkały się z dużym uznaniem zgromadzonych gości. Ważnym punktem obchodów było symboliczne przecięcie wstęgi i oficjalne otwarcie nowego budynku.
Iwona Pulińska – Wicestarosta Lubelski, w imieniu własnym i całego Zarządu złożyła serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania dla wszystkich osób, które tworzą to niezwykłe miejsce, dając podopiecznym nie tylko poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, ale również szansę na rozwój ich talentów i możliwości.
W uroczystości udział wzięli także:
Krzysztof Kozieł – Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie, Marta Janeczko – Skarbnik Powiatu Lubelskiego, Członkowie Rady Powiatu w Lublinie w osobach: Katarzyna Sokołowska, Zofia Ptasznik, Zdzisław Antoń, Krzysztof Chmielik, Tomasz Szpakowski, Mateusz Winiarski, Janusz Urban – Dyrektor Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Lublinie, Anna Zielińska – Zastępca Dyrektora, Małgorzata Kotarska – Dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Lublinie, Barbara Grylak-Gabriel - Dyrektor Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Starostwa Powiatowego w Lublinie oraz Dyrektorzy i przedstawiciele szkół i jednostek, których organem prowadzącym jest Powiat Lubelski.
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Starosty Lubelskiego – dr inż. Sylwii Pisarek-Piotrowskiej.