AKTUALNOŚCI Drukuj Zapisz

FESTIWAL KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH I TWÓRCÓW LUDOWYCH TRADYCYJNIE w Nałęczowie

Grupa ludzi stoi przed namiotem z banerem. Kobiety ubrane w tradycyjne stroje ludowe z kwiecistymi wzorami, w towarzystwie młodej dziewczyny i chłopca.
08
lipca
2024

Za nami III edycja Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Tradycyjnie w Nałęczowie”.

6 i 7 lipca br. w Parku Zdrojowym w Nałęczowie na placu przy Starych Łazienkach odbyło się wydarzenie, które było okazją do wymiany doświadczeń i integracji Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Puławskiego i Lubelskiego, a także twórców i rękodzielników ludowych. 

Celem festiwalu była popularyzacja żywych i zanikających zjawisk kultury ludowej, promowanie lubelskiej tradycji kulturalnej i sztuki ludowej. 

W uroczystym otwarciu Festiwalu, Powiat Lubelski reprezentowała Iwona Pulińska – Wicestarosta Lubelski, która w swoim wystąpieniu podkreśliła jaką rolę pełnią Koła Gospodyń Wiejskich w pielęgnowaniu tradycji i kultury ludowej oraz jak ważne jest jej przekazywanie młodemu pokoleniu. 

Goście festiwalu mogli liczyć na inspirujące warsztaty tj. hafciarskie, tańca ludowego, zdobienia ceramiki, wieńce i ozdoby dożynkowe, ludowe pająki i wyroby z rogożyny. Spotykali się z ciekawymi ludźmi, brali udział w licznych koncertach, degustowali przepysznych wyrobów kulinarnych i podziwiali oryginalne rękodzieło z regionu. Strefa dla dzieci to zabaWIANKI z dawnymi grami i zabawami. Na scenie głównej odbywały się występy artystyczne. Pierwszego dnia festiwalu mogliśmy wysłuchać  m. in. Zespołu Pieśni i Tańca „BYSTRZYCA” z Wąwolnicy KGW Zagrody, występu KGW Moszna, Orkiestrę Dętą „NAŁĘCZOWSKIE DĘCIAKI”, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Grześ”, Zespół Pieśni i Tańca „BIAŁY KRUK” oraz Zespół Pieśni i Tańca Nałęczowskie Wirki. Drugiego dnia wystąpił m. in. Zespół Śpiewaczy z Żyrzyna, Kapela lachowska „KUCA BANDA” oraz Zespół Śpiewaczy „PODZAMCZE” z Centrum Kultury Mełgiew. Na malej scenie festiwalowej odbywały się spotkania z tradycją, a ich różnorodna tematyka obejmowała rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Poruszane były tematy dotyczące m in. roli i znaczenia kultury ludowej w promocji i rozwoju regionu, tradycyjny haft Powiśla czy tradycyjne tańce ludowe jako element edukacji międzykulturowej. 

Na stoisku Powiatu Lubelskiego zorganizowane zostały konkursy z nagrodami w postaci gadżetów powiatowych, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy wydarzenia wpisywali się również do księgi pamiątkowej powiatu. Inkubator Pszczelarstwa z Pszczelej Woli oferował miód, całuski pszczelowolskie oraz świece z wosku pszczelego. 

Podczas Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich Tradycyjnie w Nałęczowie odbył się konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich na najlepsze potrawy z wykorzystaniem lubelskich jabłek. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z całego wydarzenia.

 

 

 

Autor: Ewa Urban
Powrót
grafika dłoń
PORADNIK
KLIENTA
Osoba trzymająca komórkę z mapą
Geoportal
grafika tryby
Instrukcje
załatwiania
spraw
grafika tablet
E-usługi
grafika dłonie na klawiaturze
Elektroniczna
Tablica
ogłoszeń
logo esesja
E-sesja
grafika kamera
Transmisje
z sesji
rady powiatu
grafika przybory piśmiennicze
Edukacja
w powiecie
lubelskim
grafika dłoń z długopisem
Powiatowa Rada
Pożytku publicznego
grafika młotek sędziowski
Nieodpłatna
pomoc
prawna
grafika chmury
Pogoda
grafika dokumenty i lupa
Ochrona
danych
osobowych
grafika pusta klasa
Projekty
edukacyjne
grafika logo inkubator
Inkubator
pszczelarstwa