AKTUALNOŚCI Drukuj Zapisz

27 maja - Dzień Samorządu Terytorialnego

Na zdjęciu jest widoczna polska flaga - dwa poziome pasy białego i czerwonego, falująca na tle niebieskiego nieba. Nad nią napis "27 MAJA" oraz poniżej "DZIEŃ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO" na niebieskim tle.
27
maja
2024

27 maja to wyjątkowa data w polskim kalendarzu, obchodzona jako Dzień Samorządu Terytorialnego. To święto ma na celu podkreślenie znaczenia samorządu w życiu publicznym oraz uhonorowanie tych, którzy codziennie pracują na rzecz lokalnych społeczności.

Dzień ten został ustanowiony świętem, przez Sejm RP w dniu 29 czerwca 2000 roku na pamiątkę pierwszych w pełni wolnych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku. To historyczne wydarzenie stanowiło ważny krok w kierunku budowy demokratycznego państwa oraz umożliwiło mieszkańcom miast i wsi mieć wpływ na decyzje dotyczące ich najbliższego otoczenia. Od 1 stycznia 1999 r. mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw. Samorządy terytorialne mają szeroki zakres kompetencji. Odpowiadają za wiele kluczowych działań życia społecznego i m. in.: edukacja, infrastruktura, ochrona zdrowia czy pomoc społeczna. 

Dzień Samorządu Terytorialnego to doskonała okazja do refleksji nad znaczeniem lokalnej demokracji i roli, jaką samorządy odgrywają w naszym życiu. To również czas na docenienie pracy osób, które na co dzień dbają o rozwój naszych lokalnych wspólnot. Święto to przypomina nam, że silne, dobrze zarządzane samorządy są fundamentem zdrowego społeczeństwa obywatelskiego. Siła samorządów leży w mądrości i kompetencjach ludzi je tworzących. 

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego składam serdeczne podziękowania i życzenia wszelkiej pomyślności wszystkim pracownikom administracji samorządowej oraz Radnym Rady Powiatu w Lublinie wszystkich kadencji. Dziękuję za Waszą pracę, zaangażowanie i wkład w rozwój Powiatu Lubelskiego. 

Dzień Samorządu Terytorialnego to święto nas wszystkich.

 

Z wyrazami szacunku,

 

Sylwia Pisarek Piotrowska - Starosta Lubelski

 

 

Na zdjęciu jest widoczna polska flaga - dwa poziome pasy białego i czerwonego, falująca na tle niebieskiego nieba. Nad nią napis "27 MAJA" oraz poniżej "DZIEŃ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO" na niebieskim tle.
Autor: Ewa Urban
Powrót
grafika dłoń
PORADNIK
KLIENTA
Osoba trzymająca komórkę z mapą
Geoportal
grafika tryby
Instrukcje
załatwiania
spraw
grafika tablet
E-usługi
grafika dłonie na klawiaturze
Elektroniczna
Tablica
ogłoszeń
logo esesja
E-sesja
grafika kamera
Transmisje
z sesji
rady powiatu
grafika przybory piśmiennicze
Edukacja
w powiecie
lubelskim
grafika dłoń z długopisem
Powiatowa Rada
Pożytku publicznego
grafika młotek sędziowski
Nieodpłatna
pomoc
prawna
grafika chmury
Pogoda
grafika dokumenty i lupa
Ochrona
danych
osobowych
grafika pusta klasa
Projekty
edukacyjne
grafika logo inkubator
Inkubator
pszczelarstwa