ĆWICZENIA DRAGON-24

Zdjęcie zbliżenia munduru wojskowego z naszywkami: flagą Wielkiej Brytanii, emblematem NATO i znaczkiem ćwiczeń "Dragon 24" oraz "Defender Europe".
marca
2024

Ćwiczenie DRAGON-24 jest największym narodowym ćwiczeniem taktycznym z wojskami realizowanym od czasu wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego i zakończenia zimnej wojny przeprowadzonym z udziałem wojsk sojuszu i realizowanym pod kierownictwem polskiego dowódcy. Ćwiczenia na obecnym etapie potwierdza zdolności żołnierzy.

Ćwiczenie DRAGON-24 poprzedza 25 rocznicę wstąpienia Polski do NATO a planowane i prowadzone przez ćwiczące wojska działania mają charakter defensywny, stanowiąc odpowiedź na potencjalne zagrożenia płynące z agresywnej polityki naszych wschodnich sąsiadów. Ćwiczenie to jest wyrazem gotowości Sił Zbrojnych RP do udzielenia wsparcia i pomocy innym państwom bałtyckim w ramach kolektywnej obrony Sojuszu w przypadku agresji na ich terytorium.

Ćwiczenie DRAGON- 24 jest elementem sojuszniczego zestawu kilkunastu ćwiczeń narodowych i międzynarodowych pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER 24, które stanowią pokaz zdolności, gotowości i determinacji wszystkich państw do obrony terytorium NATO.

Ćwiczenie DRAGON-24 stanowi pokaz zdolności Sojuszu w domenie militarnej i pozamilitarnej w wymiarze praktycznego wypełniania misji NATO w ramach odstraszania. Ćwiczenie nie stanowi zagrożenia dla jakiegokolwiek państwa, ale jest wyrazem wypełniania zobowiązań sojuszniczych, podnoszenia zdolności bojowych i zdobywania nowych kwalifikacji wynikających z programów modernizacji i transformacji SZ RP.

Autor: Ewa Urban