Zdrowe i bezpieczne ferie - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

Trzy osoby w kolorowych strojach narciarskich zjeżdżają na nartach po zaśnieżonym stoku, w tle ośnieżone drzewa i niebieskie niebo. Tekst: "Zdrowe i bezpieczne ferie - Środa z Profilaktyką".
stycznia
2024

Zima to czas ferii, imprez plenerowych, wypadów na weekend i aktywnego wypoczynku. Zima to też ryzyko niemiłych niespodzianek. Większość zagrożeń można ograniczyć. Jak zapewnić bezpieczny wypoczynek? O czym warto pamiętać? Przed czym przestrzec dzieci? O tym w dzisiejszej „Środzie z Profilaktyką".

Nie ma złej pogody...

...jest tylko nieodpowiednia odzież. To częsta, ale nie jedyna przyczyna odmrożeń. Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Jak chronić dorosłych, a jak dzieci przed skutkami niskich temperatur? Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta przypomina, co warto wiedzieć o zagrożeniach związanych z zimową aurą i jakie podejmować środki ostrożności.

Zadbaj o dobre wspomnienia

Niezależnie od miejsca spędzania ferii należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Co zrobić, żeby dziecko przywiozło z ferii zimowych wyłącznie dobre wspomnienia? Na co uczulić dziecko? Których zasad związanych z bezpieczeństwem podczas aktywności fizycznej i zabaw na śniegu warto przestrzegać?

Gdy potrzebna pomoc

Nieszczęśliwy wypadek w czasie ślizgania się, zjeżdżania na sankach, czy jazdy na nartach może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonym amatorom sportów zimowych. W sytuacji zagrożenia pamięć może zawieść. W „Środzie z Profilaktyką" przypominamy telefony alarmowe i apelujemy o zapisanie ich w telefonach. Przypominamy też, gdzie szukać pomocy medycznej podczas ferii zimowych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Gdzie do lekarza w nocy, w weekend i w święta

Wypoczynek za granicą

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ułatwia korzystanie z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej, EFTA oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej na identycznych zasadach, jak osoby ubezpieczone w danym państwie. Wybierasz wypoczynek poza Polską? Pamiętaj o EKUZ.

Więcej o tym, jak działać profilaktycznie dowiedzą się Państwo​ z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Profilaktyka i zdrowy styl życia w okresie zimowym — materiały edukacyjne

Autor: Ewa Urban