Pierwsza pomoc przy odmrożeniach

Noga z gipsem na stopie i dolnej części nogi, uniesiona na białym tle.
stycznia
2024

Zima zachęca do aktywności. Narciarstwo, snowboard, łyżwiarstwo czy sanki.Warto wiedzieć o zagrożeniach związanych z zimową aurą i podejmować odpowiednie środki ostrożności, aby chronić siebie i innych przed skutkami niskich temperatur.Odmrożenia ciała są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Długo utrzymujące się niskie temperatury narażają nasze ciało na powstawanie odmrożeń. Odmrożenia najczęściej dotyczą:

• palców rąk i stóp,
  • policzków,
  • brody,
  • nosa i uszu.

Temperatura poniżej 0°C to główna, ale nie jedyna przyczyna odmrożeń. Sprzyjają im również wiatr i wilgoć, które sprawiają, że oziębienie tkanek następuje bardzo szybko, nawet przy temperaturach dodatnich. Szybciej dochodzi do odmrożenia, gdy:

• jesteśmy głodni
  • przebywamy na dużej wysokości
  • jesteśmy osłabieni, zmęczeni lub odwodnieni
  • bądź chorujemy na cukrzycę.

Jak uniknąć odmrożenia w zimie?

1. Zawsze ubieraj się ciepło

Noś warstwy ubrań, najlepiej z materiałów izolujących ciepło, takich jak wełna. Nie zapominaj o czapce, szaliku i rękawiczkach, które chronią najbardziej wrażliwe na zimno miejsca, czyli głowę, szyję i ręce.

2. Bądź aktywny

Poruszanie się pomaga utrzymać ciepło ciała. Jeśli masz zamiar długo przebywać na zimnie, spędź ten czas aktywnie. Ruch powoduje lepsze krążenie krwi, dzięki czemu ciepło rozprowadza się po całym ciele.

3. Unikaj wilgoci

Jeśli Twoje ubrania stają się mokre, znacznie łatwiej możesz doprowadzić do odmrożenia. Wybieraj ubrania, które chronią przed deszczem i śniegiem. Pamiętaj też o odpowiednim obuwiu, które izoluje stopy od zimna i wilgoci.

4. Uważaj na wiatr

Chłodny wiatr sprawia, że odczuwalna temperatura jest dużo niższa. Dlatego, gdy mocno wieje, zakrywaj twarz i uszy, a także staraj się trzymać zacisznych miejsc.

5. Słuchaj swojego ciała

Jeśli zaczynasz odczuwać zimno, poszukaj schronienia i ogrzej się stopniowo, np. wkładając ręce do ciepłej, ale nie gorącej wody, gdyż grozi to szokiem termicznym.

Stopnie odmrożenia i ich objawy:
I stopień
dotyczy głównie naskórka i charakteryzuje się bladą bądź sinoczerwoną barwą skóry miejsca odmrożonego. Występuje również ból, obrzęk i pieczenie czy łuszczenie naskórka

II stopień
skóra jest woskowobiała, sztywna, twarda, po ogrzewaniu staje się sinoczerwona, a na skórze powstają pęcherze wypełnione płynem surowiczym i pojawia się rwący, piekący ból

III stopień
rozpoczyna się proces martwicy powierzchownej skóry, która przybiera siną barwę

IV stopień
martwica obejmuje głębsze warstwy, a nawet całe palce, uszy lub nos, co może prowadzić do samoistnej amputacji odmrożonych części ciała

Jak pomóc przy odmrożeniach?
Przy odmrożeniach ważne jest, aby wyziębione miejsce ogrzewać stopniowo. Nie wkładaj od razu po przyjściu do domu dłoni pod kran z gorącą wodą, ponieważ grozi to szokiem termicznym. Lepiej zanurz ręce w letniej wodzie, stopniowo podnosząc jej temperaturę do ok. 40°C.Zazwyczaj odmrożona skóra, po przywróceniu normalnej temperatury otoczenia i pobudzeniu krążenia, dość szybko wraca do normy. Może jeszcze być nieco zaczerwieniona i bolesna, ale poprawa jej stanu powinna być wyraźnie widoczna.Kiedy pojawią się pęcherze, nie wolno ich przekłuwać. W tym przypadku należy zastosować opatrunek jałowy.

Więcej informacji na stronie:

Centrala NFZ - Aktualności / Aktualności / Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – finansujemy zdrowie Polaków

Autor: Ewa Urban