Nasze samorządy wśród najlepszych w regionie

Trzy trofea na pierwszym planie, z wygrawerowanymi nazwami i datami, rozmieszczone na stole obok stert dokumentów.
grudnia
2023

Wyróżniają się pod względem ekonomicznym i społecznym. Uroczysta gala podsumowująca VII edycję Rankingu Gmin Lubelszczyzny odbyła się w ostatni czwartek w Lublinie

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie nagradza najlepiej rozwijające się miasta i gminy z obszaru województwa lubelskiego. W tegorocznym rankingu na pierwszym miejscu w kategorii „Gmina wiejska” znalazł się Puchaczów. Dalej uplasowały się: Wojcieszków, Głusk, Wisznice i Księżpol.

Natomiast w kategorii miast, zwyciężył Świdnik. A tuż za nim sklasyfikowano: Biłgoraj, Stoczek Łukowski, Lubartów i Tomaszów Lubelski. W grupie gmin miejsko–wiejskich pierwszą lokatę otrzymał Nałęczów, a kolejne miejsca przypadły dla: Janowa Lubelskiego, Józefowa, Łęcznej oraz Piask.

Ranking, przygotowywany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej dzięki stosowanej unikalnej metodologii analizy poziomu rozwoju jednostek samorządu terytorialnego opartej na badaniu 16 kluczowych kryteriów m. in.: wskaźnika pozyskiwania funduszy europejskich, wyników egzaminów osiąganych przez ósmoklasistów, liczby prowadzonych i wspieranych bibliotek, wskaźników działań ekologicznych czy poziomu współpracy i dofinansowywania działalności organizacji samorządowych, cieszy się wysokim poziomem obiektywnej oceny i uznaniem w środowisku samorządowym. Daje możliwość prześledzenia i porównania efektów prac wykonywanych w poszczególnych, klasyfikowanych Gminach.

Wszystkim laureatom tegorocznego rankingu składamy gratulacje z osiągniętych wyników. Szczególne uznanie i podziękowania kierujemy do Gminy Głusk. Życzymy dalszych sukcesów w kolejnych latach.

Autor: Ewa Urban