Wycieczka uczniów ze Szkoły Podstawowej Specjalnej im. H. Ch. Andersena oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Zespole Szkół Specjalnych przy DPS w Matczynie do Kozłówki w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę"

Kozłówka
października
2023

27 września 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej im. H. Ch. Andersena oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Zespole Szkół Specjalnych przy DPS w Matczynie wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym, który zorganizowany został w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę. Program ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacji dzieci i młodzieży, poprzez uczestnictwo w wycieczkach szkolnych, które umożliwiają poznanie Polski, jej historii, tradycji oraz zabytków kultury.

Uczniowie odwiedzili Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz Park Dźwięków
w Dąbrówce. Kozłówka to jedyne na Lubelszczyźnie muzeum-rezydencja. To najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie z tak autentycznym, niemal kompletnym wyposażeniem. W muzeum uczniowie podziwiali wspaniały wystrój pałacowych wnętrz i powozowni. Zwiedzili również wystawy socrealizmu, "Rodzinny Album" oraz Kaplicę pałacową.

W Parku Dźwięków z kolei uczniowie poznali różne instrumenty muzyczne
i z zaangażowaniem na nich grali. Dowiedzieli się jakie zwyczaje mają ptaki żyjące w Polsce
i jakie wydają odgłosy.

Całkowity koszt wycieczki Szkoły Podstawowej Specjalnej wyniósł 3657,00 zł. Zadanie dofinansowane zostało z budżetu państwa. Powiat Lubelski w ramach wsparcia finansowego z Ministerstwa Edukacji i Nauki otrzymał środki w wysokości 2925,00 zł, natomiast pozostała kwota tj. 732,10 zł została pokryta z wpłat rodziców uczniów biorących udział w wycieczce.

Całkowity koszt wycieczki Szkoły Przysposabiającej do Pracy wyniósł 2949,00 zł. Zadanie dofinansowane zostało z budżetu państwa. Powiat Lubelski w ramach wsparcia finansowego z Ministerstwa Edukacji i Nauki otrzymał środki w wysokości 2359,00 zł, natomiast pozostała kwota tj. 590,00 zł została pokryta z wpłat rodziców uczniów biorących udział w wycieczce.

Trzy różne logotypy polskich instytucji umieszczone obok siebie - po lewej logo Ministerstwa Edukacji i Nauki, w środku logo

Autor: Ewa Urban