DOBRO JEST BLIŻEJ, NIŻ MYŚLISZ

października
2023

29 października br. w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody im. Jana Rodowicza „ANODY”.

Nagroda im. J. Rodowicza „ANODY” została ustanowiona w 2011 r. Osoby do niej nominowane, podobnie jak patron Nagrody, Jan Rodowicz „ANODA”, potrafią dostrzec potrzebujących i mają wiarę w to, że każdy, nawet mały krok w stronę dobra może zmieniać świat. Ich postawa pokazuje, że wartości wpisane w etos pokolenia Powstańców Warszawskich takie jak: odwaga, honor, bezinteresowność, odpowiedzialność, opieka nad słabszym, ale też empatia, pracowitość i koleżeństwo są aktualne również w dzisiejszych czasach.

We współczesnym dynamicznym świecie, pełnym wyzwań i nieprzewidywalnych sytuacji, żyją ludzie, którzy stawiają czoła wyzwaniom niedostępnym dla innych, niosąc pomoc i otuchę potrzebującym. Jedną z takich osób jest Marta Krzyżak – Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Lublinie.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Marta Krzyżak została nominowana przez Jury Konkursu do grona pięciu laureatów tej jakże prestiżowej nagrody w kategorii „całokształt dokonań”. Zwycięzcą w tegorocznej edycji został Pan Wojciech Kowalczyk główny specjalista do spraw osób z niepełnosprawnościami w Urzędzie Miasta Legionowo. Gratulujemy.

Marta Krzyżak, poza wymagającą pracą zawodową, od lat niesie wszechstronną pomoc i poświęca swój czas na rzecz osób potrzebujących nie tylko w swoim lokalnym środowisku, ale również w szerszym jego wymiarze. Determinacja i nieustępliwość w działaniu, uczyniła ją wzorem do naśladowania, a jej poświęcenie przynosi realne efekty w sytuacjach kryzysowych. Reaguje na krzywdę ludzką, wyjątkowe sytuacje losowe, ale także aktywnie działa na rzecz zapobiegania nieszczęściom. Odpowiadając za zarządzanie kryzysowe w Powiecie Lubelskim m.in. koordynowała akcję ratunkową na terenach zniszczonych przez trąbę powietrzną, w czasie niedawnej pandemii zorganizowała pierwsze w Polsce miejsce kwarantanny zbiorowej dla chorych na COVID-19, wielokrotnie organizowała pomoc materialną i leki dla Uchodźców z Ukrainy. Pozyskiwała i przekazywała sprzęt medyczny do szpitali. Pomimo tych szerokich działań nie szuka rozgłosu i pozostaje naturalnie skromną osobą. Radosną koleżanką z pracy i sąsiedztwa. Zawsze podkreśla siłę zespołowego działania.

„Kreatywna działalność to cecha Marty Krzyżak, która okazała się cennym klejnotem” stwierdza charakteryzując nominowaną do Nagrody Zdzisław Antoń - Starosta Lubelski.

Serdecznie gratulujemy znalezienia się w elitarnym gronie osób nominowanych, wybranych spośród setek zgłoszonych, do tak wspaniałej Nagrody. Osób przedkładających dobro innych ponad własne, niosących pomoc i radość bliźnim.

Pani Marcie życzymy siły i wytrwałości w dzieleniu się dobrem, spokoju i wytchnienia przed kolejnymi wyzwaniami. Sobie zaś poczytujemy jako zaszczyt możliwość przebywania i współpracy z Osobami, które są wśród nas - bohaterami naszych czasów. Dzięki takim ludziom jak Marta Krzyżak świat staje się lepszym miejscem dla wszystkich, Jej przykład niesie nadzieję i inspiruje do dalszych działań na rzecz dobra wspólnego.  Dziękujemy ...

Relacja telewizyjna z tego wspaniałego wydarzenia dostępna jest pod adresem.

Autor: Ewa Urban