AKTUALNOŚCI Drukuj Zapisz

Małe Centrum Nauki SOWA w Bychawie - pierwsze takie miejsce w Województwie Lubelskim.

Małe Centrum Nauki SOWA w Bychawie - pierwsze takie miejsce w Województwie Lubelskim.
05
października
2023

2 października br. Powiat Lubelski uruchomił Małe Centrum Nauki „SOWA” – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w budynku Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. H. Dobrzańskiego w Bychawie, które powstało w ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Jest to pierwsza tego typu placówka w Województwie Lubelskim.

W uroczystym otwarciu udział wzięli Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, Zbigniew Wojciechowski – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski, Robert Firmhofer – Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty, Krzysztof Chmielik – Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie oraz Andrzej Chrząstowski – Wicestarosta Lubelski. W wydarzeniu uczestniczyli także Artur Rumiński – Sekretarz Powiatu, Marta Janeczko – Skarbnik Powiatu, Waldemar Wapiński – Pełnomocnik Zarządu ds. Strategii i Rozwoju, Dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Starostwa Powiatowego w Lublinie, Radni Powiatu Lubelskiego,  Burmistrzowie i Wójtowie gmin powiatu, Dyrektorzy Szkół Podstawowych, Ponadpodstawowych i Placówek Oświatowych oraz Instytucji Kultury z terenu Powiatu Lubelskiego, a także Dyrektorzy Jednostek Organizacyjnych i Wydziałów Starostwa Powiatowego w Lublinie. Swą obecnością zaszczycił również Cezary Stanisławek reprezentując Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki w Warszawie oraz przedstawiciele lubelskich uczelni wyższych. 

Podczas uroczystości Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki wręczył  Januszowi Saganowi – Dyrektorowi ZSZ Nr 1 im. mjr. H. Dobrzańskiego w Bychawie dyplom uznania Ministra Edukacji i Nauki. 

Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych centrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstają one w całym kraju. SOWA w Bychawie jest już 27 Strefą na terenie Polski. Również dzięki staraniom Powiatu Lubelskiego w tegoroczne wakacje, Bychawę odwiedził Naukobus, który podróżuje po Polsce w ramach programu Nauka dla Ciebie. 

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), to lokalne centrum nauki, które wzbogaca społeczność o nowe środowisko edukacyjne. Powstała w Bychawie Strefa SOWA prowadzona będzie przez Inkubator Pszczelarstwa w Pszczelej Woli, dopełniając jego szerokiej oferty edukacyjnej. Centrum Nauki Kopernik, które wspiera merytorycznie Strefę SOWA promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, odkrywaniu i eksperymentowaniu. 

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Bychawie to przestrzeń złożona z osiemnastu stanowisk badawczych. Można przy nich samodzielnie poznawać zjawiska przyrodnicze, z którymi spotykamy się na co dzień, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. 

Wizyta w Strefie SOWA, to okazja, by wykonać własny film animowany, sprawdzić symetrię swojej twarzy, dowiedzieć się, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej. Można też posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem, narysować „lustrzany” obraz i zmierzyć się z siłą grawitacji. SOWA, wspierana przez Centrum Nauki Kopernik, pomaga dzieciom i dorosłym poczuć radość z doświadczania i zdobywania wiedzy przez swobodne eksperymentowanie. Tak zaprojektowane środowisko uczenia się, to laboratorium dostępne dla wszystkich, które skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości.

Częścią Strefy SOWA jest także Majsternia – miejsce dla tych, którzy lubią główkować. Tu nie ma instrukcji ani podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Co z tego wyjdzie? To zależy od śmiałków. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie zdobyte w życiu codziennym i w szkole, konstruktorzy rozwiązują zadania o różnym stopniu trudności. Budują mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. Myślą przewodnią Majsterni jest „Myślisz lepiej, niż myślisz”. W Majsterni ćwiczymy umiejętność współpracy, rozwiązując zadanie w parze lub w grupie. 

SOWA to idealne miejsca do organizacji wydarzeń edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 

SOWA uczy i bawi!

Serdecznie zapraszamy 

 

 

 

Autor: Ewa Urban
Powrót
grafika dłoń
PORADNIK
KLIENTA
Osoba trzymająca komórkę z mapą
Geoportal
grafika tryby
Instrukcje
załatwiania
spraw
grafika tablet
E-usługi
grafika dłonie na klawiaturze
Elektroniczna
Tablica
ogłoszeń
logo esesja
E-sesja
grafika kamera
Transmisje
z sesji
rady powiatu
grafika przybory piśmiennicze
Edukacja
w powiecie
lubelskim
grafika dłoń z długopisem
Powiatowa Rada
Pożytku publicznego
grafika młotek sędziowski
Nieodpłatna
pomoc
prawna
grafika chmury
Pogoda
grafika dokumenty i lupa
Ochrona
danych
osobowych
grafika pusta klasa
Projekty
edukacyjne
grafika logo inkubator
Inkubator
pszczelarstwa