III Edycja Ekopikniku „Naturalnie Lubelskie” już za nami!

otwarcie ekopikniku
czerwca
2023

W minioną niedzielę, 4 czerwca, odbyła się III edycja Ekopikniku „Naturalnie Lubelskie” na zielonych terenach Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli. Organizatorami wydarzenia był Powiat Lubelski – Biuro ds. Informacji i Promocji w Starostwie Powiatowym w Lublinie, Urząd Marszałkowski, Gmina Strzyżewice, Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach, Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia zawodowego w Pszczelej Woli, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział w Lublinie oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Lubelski Oddział Regionalny.

Oficjalnego otwarcia Ekopikniku dokonali Michał Mulawa – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski, Barbara Zdybel – Wójt Gminy Strzyżewice,  Marcin Kępowicz – Dyrektor ZSR CKZ w Pszczelej Woli, Magdalena Filipek-Sobczak – Dyrektor KRUS Oddział w Lublinie, Marek Wojciechowski – Zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Lublinie oraz Dorota Kozak – Zastępca Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Lubelski.

Pogoda nam dopisała, tak samo jak frekwencja. W tegorocznej edycji Ekopikniku uczestniczyło ok. 2 tysięcy osób! Program imprezy był bardzo bogaty, zawierał liczne atrakcje dla mieszkańców zarówno tych najmłodszych, jak i tych starszych. W tym roku gościliśmy delegację z partnerskiego Rejonu Lwowskiego, która do Polski przyjechała wraz z zespołami artystycznymi. Oczywiście impreza nie mogła obyć się się bez wszelkiego rodzaju stoisk edukacyjnych czy informacyjnych. Swoje stoiska wystawiły takie Instytucje jak: NFZ, gdzie można było wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz dokonać analizy składu ciała, Fundacja Ewolucja promująca najnowszy projekt -  Akademia Dronowa, która dzięki swojej uprzejmości realizowała materiał filmowy z wydarzenia, Uniwersytet Medyczny, gdzie można było pod okiem profesjonalistów nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, Wojskowe Centrum Rekrutacji, KRUS, który dysponował stoiskiem informacyjnym dot. świadczeń emerytalno-rentowych, rehabilitacji, ubezpieczenia oraz przygotował zabawy i atrakcje dla dzieci, a dla dorosłych konkurs o bezpieczeństwie na gospodarstwie rolnym, KOWR, Uniwersytet Przyrodniczy, Poleski Park Narodowy, który oferował gry i zabawy dla dorosłych i dzieci wraz z konkursami, Inkubator Pszczelarski ze strefą warsztatową dla dzieci, SPZOZ w Bychawie gdzie można było dokonać pomiaru ciśnienia i cukru oraz skorzystać z bezpłatnej porady dietetycznej, ARMiR, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Gmina Strzyżewice, ZSR CKZ w Pszczelej Woli. Bardzo ważnym punktem wydarzenia był konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich, organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pn. Bitwa Regionów – etap powiatowy, w którym wzięło udział ponad 20 kół z terenu Powiatu Lubelskiego.

W trakcie Ekopikniku na scenie wystąpiły zespoły takie jak Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Strzyżewice, soliści z Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice, Zespół Pieśni i Tańca APIS z ZSR CKZ w Pszczelej Woli, Zespoły Artystyczne Rejonu Lwowskiego, AcroLove oraz Grupa Karate AKT-ASAHI. Dla wszystkich uczestników odbył się wyjątkowy spektakl cyrkowy Fundacji Sztukmistrze pt. „Zgubowisko”.

Wydarzenie objęte było patronatami medialnymi TVP 3 Lublin oraz Radio Lublin.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziecie się tak dobrze bawić z nami na czwartej edycji Rodzinnego Pikniku „Naturalnie Lubelskie”! Do zobaczenia za rok!

na zdjęciu widoczne są dziewczyny z grupy akrobatycznej acrolove ze Strzyżewic

na zdjęciu widać próbę wykonawczyń z acrolove ze Strzyżewic

dziewczynka pijąca sok

Wicemarszałek Michał Mulawa podczas oficjalnego otwarcia