UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZTANDARU GMINIE STRZYŻEWICE

uroczystość nadania sztandaru gminie Strzyżewice
maja
2023

W sobotę 27 maja, na placu przed Urzędem Gminy, odbyła się ważna dla środowiska lokalnego uroczystość nadania sztandaru Gminie Strzyżewice, która zgromadziła liczne grono samorządowców wszystkich szczebli, przedstawicieli instytucji, firm i organizacji z terenu gminy oraz mieszkańców i przyjaciół gminy.

W uroczystości wzięli udział: Prof. Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, Michał Moskal - Dyrektor Biura Prezydialnego PiS, Marek Wojciechowski Zastępca Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego, Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski, Magdalena Filipek-Sobczak – Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, Marta Janeczko - Skarbnik Powiatu Lubelskiego, Krzysztof Chmielik - Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie, Prof. Adam Zadroga – Prorektor ds. misji i cyfryzacji KUL, Tomasz Sonntag - Zastępca Dyrektora Biura Wojewody Lubelskiego i Mariusz Deckert – Prezes Polskiego Radia Lublin oraz Radni Powiatu Lubelskiego. Na powitanie sztandaru stawiły się również poczty sztandarowe szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz organizacji.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowaną, odprawioną w intencji Samorządu i Mieszkańców Gminy Strzyżewice przez ks. Krzysztofa Brodaczewskiego – Proboszcza Parafii w Kiełczewicach Maryjskich oraz ks. Romana Bednarczyka – Proboszcza Parafii w Bystrzycy Starej.

Sztandar Gminy Strzyżewice został ufundowany przez mieszkańców i przyjaciół naszej małej Ojczyzny. Grono Fundatorów stanowią firmy i instytucje, samorządowcy i przedstawiciele organizacji, a także osoby, dla których idea wykonania sztandaru stała się wartościowa. Zaszczytne miejsce wśród fundatorów zajmują Chrzestni Sztandaru – Pan Edward Bąk, założyciel i wieloletni Prezes firmy Edbak oraz Pani dr Dorota Frąk Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach Maryjskich w imieniu Mieszkanek.

W podniosłym akcie przekazania sztandaru przez Chrzestnych Sztandaru – Wójtowi Barbarze Zdybel uczestniczyli Przewodniczący Rady Gminy Janusz Sagan oraz Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Agata Stelmach. Przyjmując sztandar, Wójt Gminy złożyła przyrzeczenie: „Przyjmuję sztandar Gminy Strzyżewice i bardzo serdecznie dziękuję za ten cenny dar. Sztandar w tradycji narodu polskiego zawsze reprezentował najwyższe wartości tradycji, wierności i jedności. Gmina potrzebowała tego znaku honorowego. Pragnę zapewnić, że będzie on również nakazem powinności wytrwałej pracy dla rozwoju Gminy i naszej Ojczyzny. Będziemy strzec jego honoru i otaczać należną czcią.”

Od tej chwili sztandar Gminy towarzyszyć będzie podczas chwil szczególnie ważnych, podniosłych i uroczystych dla naszego środowiska lokalnego. W skład pocztu sztandarowego wchodzą: druh Artur Kowalik w asyście Agaty Przech – radnej Rady Gminy i Agnieszki Bajko – pracownika Urzędu Gminy.

Ten wyjątkowy dzień był również okazją do uhonorowania osoby szczególnie zaangażowanej w rozwój Gminy Strzyżewice. Tytuł i odznakę „Zasłużony dla Gminy Strzyżewice” otrzymał Jan Andrzej Dąbrowski – Wójt Gminy w latach 2002 – 2018, radny Rady Gminy od 1990 do 2002 roku, w tym Przewodniczący Rady Gminy w latach 1994 – 2002.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali okolicznościową publikację, przygotowaną z tej okazji przez Sędziego Ferdynanda Rymarza pt. „Historia na sztandarach Gminy Strzyżewice”.
Uroczystość uświetniły występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Strzyżewice i Chóru Męskiego z parafii w Żabiej Woli oraz uczniów szkół podstawowych z terenu gminy.
źródło i zdjęcia: Gmina Strzyżewice

wciąganie flagi na maszt