Stanowisko Rady Powiatu w Lublinie w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II

logo napis powiat lubelski
marca
2023

Stanowisko Rady Powiatu w Lublinie z dnia 30 marca 2023 r. w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

STANOWISKO

RADY POWIATU W LUBLINIE
z dnia 30 marca 2023 r.
w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

Jako Polacy oraz wybrani w wyborach bezpośrednich przedstawiciele społeczeństwa Powiatu Lubelskiego posiadamy moralny obowiązek zabierania głosu w sprawach podstawowych dla Rzeczpospolitej Polskiej i jej dobrego imienia.
Będąc świadkami fali sterowanych ataków na Osobę Świętego Jana Pawła II nie możemy pozostać bierni w ich ocenie. Ich autorami są środowiska polityczne oraz niektóre polskojęzyczne media nieprzychylne kościołowi katolickiemu, zasłużonym dla kraju hierarchom kościelnym oraz samemu Świętemu Janowi Pawłowi II.
Karol Wojtyła, największy z rodu Polaków, służył przez dziesiątki lat Polsce jako kapłan, biskup i arcybiskup Archidiecezji Krakowskiej, a po wyborze w 1978 roku na papieża przyjmując imię Jana Pawła II przez kolejne 27 lat jako biskup Rzymu. Wywodząc się ze środowiska lubelskiego mamy zaszczyt i najwyższy honor pamiętać, iż w latach 1954 -1978 był jednym z nas, poprzez swoją pracę naukową i dydaktyczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dzięki temu stał się również Lublinianinem.
Świętemu Janowi Pawłowi II zawdzięczamy naszą dumę, zryw Narodu Polskiego do wolności, powstanie ruchu "Solidarności" a w konsekwencji wyzwolenie krajów Europy Środkowej ze strefy sowieckich wpływów. Dzięki naszemu papieżowi nastąpił w Ojczyźnie i na całym świecie rozwój swobód demokratycznych, wzrost wartości każdego człowieka, upodmiotowienie Polaków i niemożliwy wcześniej wzrost znaczenia Polski w świecie.
Haniebne ataki na Świętego Jana Pawła II nawiązują do najciemniejszych kart z polskiej historii, najtrudniejszych lat stalinowskiego dyktatu i zbrodniczej działalności Służby Bezpieczeństwa, która poprzez fałszywe działania i dokumenty towarzyszyła Karolowi Wojtyle przez cały okres jego działalności. Atak na osobę Świętego Jana Pawła II możemy przyrównać do kolejnego zamachu na życie papieża, tym razem na Jego duchowy autorytet i dorobek intelektualny.
Podważanie niekwestionowanej wielkości Świętego Jana Pawła II jest uderzeniem w Polski Naród, jego historyczne i kulturowe dziedzictwo oraz przyszłość tworzoną przez kolejne pokolenia.
Mając na uwadze przytoczone argumenty Rada Powiatu w Lublinie wyraża stanowczy sprzeciw przeciwko: dyskredytowaniu osoby i dorobku największego z rodu Polaków, zamachom na polską tożsamość, dzieleniu społeczeństwa i próbom wzniecania antagonizmów w niezwykle trudnych i niespokojnych czasach dla Polski, Europy i świata. Stajemy w obronie dobrego imienia Świętego Jana Pawła II.

Rady Powiatu w Lublinie
 Krzysztof Chmielik