Stanowisko Rady Powiatu w Lublinie w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

logo napis powiat lubelski
lutego
2023

Stanowisko Rady Powiatu w Lublinie z dnia 23 lutego 2023 r. w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę.

STANOWISKO
RADY POWIATU W LUBLINIE
z dnia 23 lutego 2023 r.

w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

Mija już rok od napaści i rozpętania przez Rosję zbrodniczej wojny przeciw wolnej i suwerennej Ukrainie. Chociaż działania wojenne trwają już od 2014 roku, czasu kiedy rosyjski najeźdźca bezprawnie zajął Krym i część Donbasu, tląca się wojna była tak odległa, że nie zwracali na nią uwagi możni tego świata. Dopiero przed 12 miesiącami kiedy Władimir Putin rozpoczął wojnę totalną, której celem jest eksterminacja Narodu Ukraińskiego i podbicie całego kraju otworzyły się oczy. Rosja nie cofa się przed niczym, atakuje i morduje bezbronnych cywilów, torturuje i zabija jeńców wojennych, terroryzuje ludność cywilną bombardowaniami osiedli, szkół i szpitali, pozbawia ludzi dostępu do prądu, wody i żywności. Prześladuje, gwałci i porywa bezcenny skarb Ukrainy – dzieci. Sieje śmierć i zniszczenie.

Społeczność Powiatu Lubelskiego, tak jak wszyscy Polacy, od pierwszych godzin rosyjskiej agresji bezwarunkowo wspiera walkę Ukraińców z totalitarnym prześladowcą. Na miarę posiadanych możliwości niesie pomoc i otuchę cierpiącym. Wspiera walczących i opiekuje się ich bliskimi zarówno w Ukrainie, jak i w swojej Ojczyźnie. Ze szczerą otwartością stara się ulżyć w cierpieniu uchodźcom wojennym. Okazuje solidarność i serdeczność słowiańskim sąsiadom. Otwiera przed nimi swoje serca i drzwi domów, spieszy z pomocą humanitarną i medyczną.  Szczególną troską otaczamy naszych partnerów z Rejonu Rówieńskiego i Rejonu Lwowskiego, z Pustomyt i Korca – miejsc, do których biegną nasze radosne wspomnienia.

Czujemy wielki respekt przed śmiertelnym zagrożeniem imperialnej polityki rosyjskiej. Rozpętana przez nią potworna wojna przekonała nas po raz kolejny, jak kruchy jest pokój, jak ważna jest wolność
i niepodległość.

Bezwzględnie potępiamy rosyjskie działania wojenne w Ukrainie i dokonywane w ich trakcie zbrodnie wojenne. Jesteśmy za ich osądzeniem przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Wyrażamy nadzieję, że rosyjscy zbrodniarze zostaną poddani osądowi sprawiedliwości i ukarani.

Oddajemy hołd ofiarom bezprecedensowej agresji, poległym żołnierzom i osobom cywilnym, w tym również obywatelom Polski. Łączymy się w bólu z rodzinami poległych, zamordowanych, eksterminowanych i wywiezionych w nieznanym kierunku. Dziękujemy wszystkim Ludziom wspierającym walczącą Ukrainę. Wyrażamy podziw i szacunek dla społeczeństwa i władz Ukrainy za heroiczną i godną naśladowania postawę podczas działań obronnych.

Wierzymy w Wasze rychłe zwycięstwo i spotkanie „wolnych z wolnymi, równych z równymi” – Polski i Ukrainy.

Boże błogosław Ukrainę. Boże błogosław Polskę.

Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie                                         Starosta Lubelski

Krzysztof Chmielik                                                               Zdzisław Antoń

Powyższe stanowisko w sprawie rocznicy agresji rosyjskiej na Ukrainę zostało zamieszczone w dzisiejszym wydaniu Kuriera Lubelskiego:

strona kuriera lubelskiego