TOBIE POLSKO ŚPIEWAMY…

występ chóru podczas wydarzenia
listopada
2022

9 listopada br. Zdzisław Antoń - Starosta Lubelski zaprosił do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych na zorganizowanej przez Powiat Lubelski w Teatrze Muzycznym w Lublinie uroczystej wieczornicy pt. „Tobie Polsko Śpiewamy” z okazji 104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i Honorowym Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Patronat Medialny nad wydarzeniem udzielili: TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Dziennik Wschodni oraz Gość Niedzielny.

Wydarzenie uświetnił Chór i Orkiestra Kameralna „IUBILEUM” pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego, natomiast partie solowe wykonali Iwona Gostkoska-Kurczewska – sopran i Krzysztof Gąsior – bas. Wśród utworów, które zaprezentowali znalazły się takie pieśni jak: „Gaude Mater Polonia”, „Legiony”, „Pierwsza Kadrowa”, „Przybyli Ułani”, „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Wojenko, Wojenko”, czy „Mury” i „Żeby Polska była Polską” oraz wiele innych.  Uczestnicy uroczystej wieczornicy mieli również okazję wysłuchać młodych artystów Maję Zaborowską w utworze „Dziś idę walczyć mamo” oraz Julię Rocką, która zaśpiewała utwór pt. „Taki Kraj” przy akompaniamencie Yevhenija Hopko. Spotkanie było słowno-muzyczną podróżą po słowach i dźwiękach utworów nawiązujących do naszych tradycji niepodległościowych. Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski zaprezentował wiersz Ludwika Wiszniewskiego „Jedenasty listopada”, Zofia Sińko – V-ce Przewodnicząca Rady Powiatu w Lublinie odczytała utwór Marii Konopnickiej „Ojczyzno moja”, Paweł Pikula Radny Powiatu Lubelskiego przedstawił „Hymn miłości do ojczyzny” Ignacego Krasickigo, Anna Matysek – Dyrektor Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Bełżycach wiersz pt. „Niepodległość” Marcina Wolskiego, a Dorota Dobrzyńska – Wójt Wysokiego wykonała recytację wiersza Hanny Łochockiej „Słowa ojczyste”. Prowadząca wydarzenie była Aneta Dyrla-Mrozek.

Specjalnie na to wydarzenie Powiat Lubelski wydał publikację śpiewnik pieśni patriotycznych, który otrzymał każdy uczestnik.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych było rodzajem hołdu, jaki chcieliśmy złożyć tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli dla nas przed laty wymarzoną niepodległość – takie słowa Zdzisław Antoń skierował do wszystkich uczestników uroczystej wieczornicy.

Wieczornica „Tobie Polsko Śpiewamy” przypomniała pieśni, które śpiewano niegdyś w polskich domach. Pieśni, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych i fakt, że dzisiaj swobodnie i radośnie możemy świętować w wolnym Kraju, jednak mając w oczach i sercach bolesne przeszłe i teraźniejsze doświadczenia. Musimy i chcemy pamiętać, że o wolność i niepodległość należy zabiegać każdego dnia, jak również troszczyć się i ją pielęgnować.

Dziękujemy wszystkim za wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które przybliżyły naszą historię. Wszyscy uczestnicy stali się jednym chórem śpiewającym Polsce.

wieczornica patriotyczna zdjęcia sceny

solistka chóru

młodzi artyści - Julia Rocka oraz Yevhenij Hopko

młodzi artyści - Maja Zaborska oraz Yevhenij Hopko