Tegoroczne Wojewódzkie Święto Plonów już za nami!

zdjęcie przedstawia kotylion dożynkowy zaczepiony na męskiej marynarce
września
2022

W niedzielę, 11 września, na Lotnisku Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu Dużym (gm. Konopnica) odbyły się Dożynki Wojewódzkie 2022, które organizowane były przez Starostwo Powiatowe w Lublinie, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Centrum Spotkania Kultur.

Pomimo deszczowej i typowo jesiennej pogody humory osób biorących udział w wydarzeniu zdecydowanie dopisywały. Tegoroczne święto plonów rozpoczęło się tradycyjnym korowodem dożynkowym, w którym Gospodarze - czyli Marszałek Województwa Lubelskiego - Jarosław Stawiarski oraz Starosta Lubelski - Zdzisław Antoń, witali delegacje dożynkowe z poszczególnych gmin powiatu lubelskiego, a później województwa lubelskiego.
Podczas wydarzenia rozstrzygnięty został Konkurs pt. „Najpiękniejsza Posesja Powiatu Lubelskiego”. Jest on organizowany tradycyjnie od wielu lat, a jego celem jest podniesienie walorów estetycznych i ogólnego wyglądu Powiatu Lubelskiego, zmotywowanie mieszkańców do utrzymania porządku i czystości na terenie swoich posesji oraz propagowanie działań proekologicznych. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: zagroda wiejska (gospodarstwo rolne) oraz zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Do udziału w konkursie zgłoszonych zostało 15 posesji:
  • 6 w kategorii zagroda wiejska,
  • 9 w kategorii zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.
W kategorii: Zagroda wiejska (gospodarstwo rolne) laureatami zostali:
  • III miejsce: posesja Pani Ireny Jasielskiej, m. Gałęzów Kolonia Druga, gm. Bychawa
  • II miejsce: posesja Państwa Marianny i Henryka Wieprzowskich, m. Walentynów, gm.Krzczonów
  • I miejsce: posesja Pana Roberta Słowińskiego, m. Piotrowice, gm. Strzyżewice
W kategorii: Zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna laureatami zostali:
  • III miejsce: posesja Pani Ewy Bukała, m. Wandzin, gm. Bychawa
  • II miejsce: posesja Pani Marty Budziak,  m. Marysin, gm. Jastków
  • I miejsce: posesja Pani Lidii Gromek, m. Dys, gm. Niemce

Podczas dożynek komisja konkursowa w składzie:
  • Zofia Sieńko - przewodnicząca komisji, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Lublinie
  • Łukasz Tarkowski - przedstawiciel Muzeum Wsi Lubelskiej
  • Anna Zielińska - Dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie
  • Arkadiusz Turski - Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Lublinie
dokonała rozstrzygnięcia Powiatowego Konkurs Wieńców Dożynkowych.

Kategoria Wieniec Tradycyjny:
  • I miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich Lawenda ze Stasina, gm. Wojciechów
  • II miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Pawlinie, gm. Konopnica
  • III miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich z Karolina, gm. Garbów
Kategoria Wieniec Nowoczesny:
  • I miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Łuszczowie Pierwszym i Drugim, gm. Wólka
  • II miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich "Bychawczanki" z Bychawy
  • III miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Czerniejowie, gm. Jabłonna
Wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tego wspaniałego wydarzenia chcielibyśmy serdecznie podziękować! Tak samo jak wszystkim, którzy pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych przyszli świętować razem z nami.
Za wspaniałą zabawę i sielską atmosferę dziękujemy raz jeszcze i zapraszamy za rok!

starostowie dożynek
gospodarze czekają na delegacje dożynkowe
oczekiwanie na delegacje
delegacja z krzczonowa wita się z gospodarzami
kotylion dożynkowy
marszałek województwa lubelskiego całujący chleb
starosta lubelski całujący chleb
rozpoczęcie mszy świętej
fot. A. Kaproń, K.Kosowska, M.Niewodowski

Zapraszamy do obejrzenia galerii dożynkowej na naszym facebookowym profilu!