27 maja - Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja dzień samorządu terytorialnego
maja
2022

Zasada samorządności należy do naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego. Miejsce i rolę niezależnego samorządu w ustroju Polski określa Rozdział VII Konstytucji RP.

27 maja 1990r. odbyły się w naszym kraju pierwsze demokratyczne wybory do samorządu terytorialnego.
Od 1 stycznia 1999 r. mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw.

29 czerwca 2000 r. Sejm RP w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego ustanowił święto - Dzień Samorządu Terytorialnego. W treści przyjętej z tej okazji uchwały podkreślił rolę i znaczenie polskich samorządów dla tworzenia lokalnych więzi oraz budowy silnego państwa. "Dziś w działalności samorządu terytorialnego ma swój bezpośredni i pośredni udział wiele tysięcy obywateli, co jest podstawą demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego – czytamy w uchwale".

Z okazji przypadającego w dniu 27 maja 2022 r. Dnia Samorządu Terytorialnego wszystkim osobom tworzącym wspólnotę Powiatu Lubelskiego składam wyrazy szacunku i serdeczne życzenia.

Ze szczególnym uznaniem kieruję życzenia do Radnych Rady Powiatu w Lublinie wszystkich kadencji i Pracowników samorządowych. To Państwa służba i niestrudzona praca pozwala cieszyć się rozwojem i bezpieczeństwem naszego Powiatu.

Życzę dalszej wytrwałości i zadowolenia z wypełniania zaszczytnych obowiązków na rzecz naszych mieszkańców.

Zdzisław Antoń Starosta Lubelski