GIEŁDA PRACY DLA OSÓB Z UKRAINY – JUŻ ZA NAMI

na zdjęciu znajduje się dziennikarka radiowa przeprowadzająca wywiad z pracownikiem powiatowego urzędu pracy
maja
2022

6 maja br. w Starostwie Powiatowym w Lublinie, Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie zorganizował Giełdę Pracy dla osób z Ukrainy. To pierwsze tego typu wydarzenie w naszym regionie.

Ponad 20 pracodawców z terenu Powiatu Lubelskiego i miasta Lublin miało możliwość przedstawienia ofert pracy i pozyskania pracowników do swoich firm. Były to miejsca pracy z różnych branż od rolniczej, transportowej, usługowej i przetwórstwa owoców i warzyw po manufakturę, budownictwo czy branżę IT. Ale co najważniejsze były to oferty pracy, które nie wymagały znajomości języka polskiego. Ilość osób, która wzięła udział w giełdzie pokazała, że uchodźcy z Ukrainy mają olbrzymią potrzebę podjęcia pracy i to również podkreślił Zdzisław Antoń  - Starosta Lubelski w słowach wstępu skierowanych do przybyłych.

Jednym z pracodawców, który szukał pracowników do swojej firmy był przedstawiciel Gospodarstwa Szkółkarskiego, które poszukuje pracowników do zajmowania się drzewkami, natomiast firma z branży IT poszukiwała programistów, konstruktorów czy inżynierów. Językiem przewodnim, w tych dziedzinach jest język angielski, który uchodźcy z Ukrainy doskonale znają. Kolejna branża poszukująca osób chętnych do pracy to rolnictwo. To zajęcia wykonywane na świeżym powietrzu z elastycznymi godzinami pracy i jak przedstawia to pracodawca do każdej osoby podchodzi indywidualnie.

Podczas Giełdy Pracy, Grażyna Gwiazda, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie, pomysłodawczyni wydarzenia i pracownicy urzędu udzielali wszelkich niezbędnych informacji. Na sali obecny był również prawnik, który prowadził poradnictwo w swoim zakresie, psycholog, który udzielał wsparcia oraz pośrednicy pracy.

W Giełdzie Pracy uczestniczyli również studenci z Ukrainy, którzy tłumaczyli rozmowy z pracodawcami.

Mamy nadzieję, że wiele osób z Ukrainy znalazło pracę, a pracodawcy dobrych pracowników. Fakt, iż uchodźcy z Ukrainy tak tłumnie przybyli na piątkową giełdę, świadczy o dużym zainteresowaniu taką formą wsparcia i już dziś możemy obiecać, że zorganizujemy kolejną edycję tego przedsięwzięcia taką deklarację złożyli Zdzisła Antoń – Starosta Lubelski oraz Grażyna Gwiazda – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie.

starosta udzielający wywiadu

Starosta udzielający wywiadu

dyrektor pup z uczestnikami giełdy

uczestnicy giełdy pracy