„Ciepło dla Załucza”

zakończenie projektu "Ciepło dla Załucza"
października
2021

14 października br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Załuczu odbyło się uroczyste zakończenie projektu "Ciepło dla Załucza" realizowanego w ramach Działania 5.2 Efektywność energetyczna sektora publicznego RPO WL na lata 2014-2020.

W ramach projektu wykonano remont Ośrodka m. in. wymianę instalacji elektrycznej i hydraulicznej, stolarki okiennej, docieplenie stropodachu, osuszenie i docieplenie fundamentów oraz wymianę pieca węglowego z systemem zarządzania energią sterującym pracę kotła, montaż systemu solarnego, generalny remont łazienek oraz wiele innych prac.  Wszystkie te działania miały na celu poprawę efektywności energetycznej budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Załuczu oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Poprawiły warunki do nauki i pracy całej społeczności szkolnej.

Zdzisław Antoń - Starosta Lubelski podkreślił jak ważnym ogniwem w oświacie jest edukacja specjalna i zaznaczył, iż Powiat Lubelski w kompleksowy sposób organizuje kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Złożył również najserdeczniejsze życzenia wszystkim Dyrektorom, Nauczycielom, Pedagogom, Wychowawcom, Pracownikom administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych Powiatu Lubelskiego dziękując za ich pracę dydaktyczną na rzecz dzieci i młodzieży, zaangażowanie w życie szkolnej społeczności oraz trud włożony w wychowanie młodego pokolenia.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Załuczu jest  placówką, która obejmuje kształceniem dzieci i młodzież posiadającą orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. W kompleksowy sposób organizuje edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W oparciu o tradycje oraz to co najlepsze we współczesnej pedagogice specjalnej ośrodek jest miejscem, w którym dzieci i młodzież czują się bardzo dobrze, odnoszą sukcesy, rozwijają się i nawiązują serdeczne przyjaźnie.

W wydarzeniu udział wzięli również Marta Janeczko - Skarbnik Powiatu Lubelskiego, ks. prałat Jan Kiełbasa, ks. kanonik Edward Kuś, ks. kanonik Marek Hawrylak, Ryszard Golec –Wójt Gminy Niedrzwica Duża, Anna Zielińska – Naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lublinie, Anna Martaszek-Furtak – Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lublinie oraz Anna Tusińska - starszy wizytator w Wydziale Edukacji Specjalnej i Wspomagania w Kuratorium Oświaty w Lublinie. Radnych Powiatu Lubelskiego reprezentowali Joanna Kaznowska oraz Paweł Pikula. Wśród zaproszonych gości byli także Marek Kuna – Doradca Społeczny Ministra Edukacji i Nauki, Jacek Figarski – Dyrektor PCPR w Lublinie, Aneta Hałabis – Przewodnicząca Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności PCPR w Lublinie, Tomasz Wojno - Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Lublinie oraz Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych Powiatu Lubelskiego, nauczyciele, pracownicy obsługi, a także przedstawiciele Rady Rodziców w SOSW w Załuczu. Nie zabrakło również uczniów SOSW w Załuczu.

Podczas uroczystości, w związku z obchodami Dnia Edukacji Narodowej, wręczone zostały nagrody Dyrektora. Nagrodzonym Pracownikom złożono w ten sposób podziękowanie za umiejętności pedagogiczne, szczególne zaangażowanie w życie szkoły oraz ogromne serce okazywane wychowankom Ośrodka.

Każdego roku Starosta Lubelski przyznaje nagrody dla dyrektorów i pracowników oświaty zatrudnionych w placówkach z terenu powiatu. Otrzymały  je osoby wyróżniające się w sposób szczególny w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej. Uroczystość ta była tym samym doskonałą okazją do wręczenia nagród Justynie Gutek – Dyrektorowi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Załuczu, Dorocie Sokołowskiej – nauczycielowi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczym w Załuczu oraz Pawłowi Dudkowi – Dyrektorowi Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie.

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolono-Wychowawczego w Załuczu przygotowali wspaniałą oprawę artystyczno-muzyczną, pełną humoru, radości i wzruszeń. Występ młodych ludzi oraz piękna scenografia dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń.