AKTUALNOŚCI Drukuj Zapisz

„100 LAT TRADYCJI” Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie im. gen. dyw. Mieczysława Smorawińskiego

napis na plakacie marszałek województwa lubelskiego oraz szef wojewódzkiego sztabu
12
października
2021

W bieżącym roku przypada 100 rocznica utworzenia Dowództwa Okręgu Korpusu Nr II (DOK II) w Lublinie, terytorialnego organu Ministerstwa Spraw Wojskowych okresu II RP. Spadkobiercą i kontynuatorem tradycji oraz całej spuścizny pozostawionej przez DOK II jest Wojewódzki Sztab Wojskowy w Lubinie, noszący imię ostatniego jego Dowódcy, gen. dyw. Mieczysława Smorawińskiego.

W tym ważnym dla Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie czasie, pragniemy w szczególny sposób uczcić pamięć o żołnierzach i pracownikach DOK II, którzy pod dowództwem: gen. dyw. Jana Romera, gen. dyw. Władysława Junga, gen. bryg, Stanisława Taczaka, gen. bryg. Jerzego Dobrodzickiego oraz gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego,
w latach 1921-1939 realizowali zadania kluczowe dla bezpieczeństwa i obronności państwa.

Jest to również doskonała okazja, aby przypomnieć społeczeństwu ten szczególny dla Lublina i Lubelszczyzny zarys historii okresu II Rzeczypospolitej Polskiej i związanych z nim osób oraz zaprezentować bieżące osiągnięcia w zakresie obronności, będące efektem dobrej współpracy środowiska wojskowego ze środowiskiem cywilnym.

W związku z przypadającym jubileuszem, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Lublinie, będzie organizatorem, w dniu 20 października 2021 r., konferencji poświęconej DOK II (jego dowódcom, żołnierzom i pracownikom) oraz w dniu 21 października 2021 r. Centralnych Obchodów Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej (TOAW). W trakcie tych uroczystości będziemy pochylać się nad osiągnięciami naszych poprzedników, podsumowywać bieżącą służbę i pracę oraz wyzwania stojące przed TOAW, promować Siły Zbrojne RP, działania na rzecz obronności państwa oraz akcentować potrzebę jeszcze mocniejszego zacieśniania współpracy wojska ze środowiskiem cywilnym, reprezentowanym przez wojewódzkie władze rządowe, władze samorządowe każdego szczebla oraz instytucje, zakłady pracy, organizacje i inne podmioty działające na rzecz Sił Zbrojnych RP. Jako podziękowanie za dotychczasową współpracę zaprezentujemy walory artystyczne Wojska w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Będzie to również doskonała okazja do promowania Województwa Lubelskiego, jego walorów wpółczesno-historycznych, geograficznych, turystycznych oraz społeczno-kulturalnych. Lubelszczyzna, kiedyś w sercu Polski, dzisiaj najbardziej na wschód wysunięty region kraju oferuje wiele wspaniałości, z każdego obszaru, nawet najbardziej wymagającym poszukiwaczom wrażeń i ciekawostek – na Lubelszczyźnie warto żyć, a co najmniej warto bywać.

Zorganizowanie wydarzenia, objętego patronatem honorowym przez Ministra Obrony Narodowej, Wojewodę Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Prezydenta Miasta Lublin nie byłoby możliwe bez wsparcia i zaangażowania instytucji wspierających Wojsko Polskie, a w szczególności Samorządu Województwa Lubelskiego. Partnerem  Centralnych Obchodów Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej (TOAW) jest Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”. Celem tego programu jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców Województwa Lubelskiego (Lubelszczyzny), ochrona narodowego dziedzictwa, przypomnienie ważnych wydarzeń i rocznic z historii Polski, przywołanie postaci godnych
do naśladowania, pamięci o tych wydarzeniach i o tych ludziach, a także pokazanie tego co dobre i piękne w historii naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem tego, co dotyczy województwa lubelskiego. Nasze wydarzenie dokładnie wpisuje się w tę ideę i w ten program.

Za to wsparcie składam żołnierskie podziękowanie Marszałkowi Województwa Lubelskiego, Panu Jarosławowi Stawiarskiemu oraz całemu Zarządowi Województwa Lubelskiego. Idea programu „Warto być Polakiem” przyświeca nam każdego dnia.

Słowa wypowiedziane przez śp. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP „Warto być Polakiem, warto by naród polski i jego państwo – Rzeczpospolita – trwały w Europie.
Te słowa są fundamentem, najgłębszą podstawą patriotyzmu. Są także Waszym i moim drogowskazem”, a będące inspiracją do programu, nie wymagają komentarza.

Ponadto, partnerami wydarzenia są: Powiat Lubelski, Lublin-Miasto Inspiracji, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego – Zarząd Okręgowy w Lublinie, Polska Grupa Zbrojeniowa, PGE Dystrybucja w Lublinie, PERŁA Browary Lubelskie S.A., Fabryka Cukierków „Pszczółka”
Sp. z o.o. w Lublinie, Agencja Mienia Wojskowego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział
w Lublinie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Teatr Muzyczny w Lublinie oraz Lubelskie Centrum Konferencyjne w Lublinie. Patronatem medialnym wydarzenie zostało objęte przez TVP3 Lublin oraz Polskie Radio Lublin.

Zapraszam do śledzenia transmisji (on-line) z konferencji, która będzie miała miejsce
w Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz relacji z centralnych obchodów, które będą miały miejsce w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

 

 

 

Szef

Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie

im. gen. dyw. Mieczysława Smorawińskiego

 

płk Jerzy Flis

 

plakat

Autor: Starostwo Powiatowe w Lublinie
Powrót
grafika dłoń
PORADNIK
KLIENTA
Osoba trzymająca komórkę z mapą
Geoportal
grafika tryby
Instrukcje
załatwiania
spraw
grafika tablet
E-usługi
grafika dłonie na klawiaturze
Elektroniczna
Tablica
ogłoszeń
logo esesja
E-sesja
grafika kamera
Transmisje
z sesji
rady powiatu
grafika przybory piśmiennicze
Edukacja
w powiecie
lubelskim
grafika dłoń z długopisem
Powiatowa Rada
Pożytku publicznego
grafika młotek sędziowski
Nieodpłatna
pomoc
prawna
grafika chmury
Pogoda
grafika dokumenty i lupa
Ochrona
danych
osobowych
grafika pusta klasa
Projekty
edukacyjne
grafika logo inkubator
Inkubator
pszczelarstwa