Dom Dziecka "Dworek" w Dąbrowicy i "Nowy Dom" w Przybysławicach

przemówienie członka zarządu powiatu lubelskiego Grzegorza kozioła  przed budynkiem domu dziecka "dworek"
września
2021

17 września obchodzimy 82 rocznicę agresji Sowietów na Polskę. W celu uczczenia pamięci tamtych wydarzeń w Domu Dziecka "Dworek" w Dąbrowicy odbyła się Wieczornica, której inicjatorem był Dyrektor PCPR Pan Jacek Figarski wspólnie z Dyrektorem Domu Dziecka "Dworek" w Dąbrowicy i Domu Dziecka "Nowy Dom" w Przybysławicach Panem Rafałem Lipertem.

Ideą przyświecającą zorganizowaniu obchodów tej rocznicy było przedstawienie młodemu pokoleniu prawdziwej historii i uczczenie pamięci wydarzeń sprzed 82 lat, które rozegrały się na terenie Polski. Podczas Wieczornicy swoją obecnością zaszczycili nas Dyrektor PCPR - Jacek Figarski, Dyrektor PFRON - Małgorzata Paprota, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego - Mariusz Kidaj,  w imieniu Ministra Edukacji i Nauki  prof. Przemysława Czarnka pojawił się Doradca społeczny Ministerstwa Edukacji i Nauki - Marek Kuna, Radny Rady Powiatu w Lublinie - Zdzisław Niedbała, Wicestarosta Lubelski - Andrzej Chrząstowski, Członkowie Zarządu Powiatu Lubelskiego - Zbigniew Bernat, Grzegorz Kozioł, Skarbnik Powiatu Lubelskiego - Marta Janeczko, Przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności - Aneta Hałabis, Wójt Gminy Garbów - Kazimierz Firlej, Sołtys sołectwa Zagrody - Małgorzata Leszek, Sołtys sołectwa Dąbrowica - Zenon Rachańczyk, Przedstawiciele Rady Sołeckiej Sołectwa w Dąbrowicy - Damian Golas, Marian Koziński, Jan Sitarz, Ksiądz Proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy - Waldemar Głusiec, Ksiądz Proboszcz parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Garbowie - Marian Szuba. Na naszej wieczornicy pojawili się również Dyrektorzy innych jednostek organizacyjnych z naszego powiatu: Dorota Frąk z DPS Kiełczewice, Anna Ostasz z CUS Bełżyce, Urszula Zielińska z POW Matczyn,  Sławomir Piotrowski z DPS Matczyn, Marian Podsiadły z Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej. Swoją obecnością zaszczycili nas także Dyrektor operacyjny Nestle Waters w Nałęczowie - Artur Młotek, księgowa Centrum Administracyjnego Domu Dziecka w Przybysławicach - Ewa Biegalska, Koordynator Domu Dziecka "Dworek" w Dąbrowicy - Edyta Bartosińska, Koordynator Domu Dziecka "Nowy Dom" w Przybysławicach - Małgorzata Wejman.

Po uroczystym powitaniu przybyłych gości Dyrektor Rafał Lipert wprowadził wszystkich obecnych w wydarzenia sprzed 82 lat. Następnie oddał głos zebranym gościom, którzy zechcieli podzielić się ważnymi słowami upamiętniającymi obchody historycznych wydarzeń w Polsce. Wśród wypowiedzi znalazły się ciekawe, przejmujące osobiste historie rodzinne zebranych gości. Po przemowach wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Państwowy. Następnie odbyła się projekcja przypominająca wydarzenia, które rozegrały się na terenie Polski 82 lata temu, a wychowankowie odczytywali wspomnienia historyczne. Na zakończenie Pani Dyrektor PFRON - Małgorzata Paprota wspólnie z dziećmi rozpaliła ognisko pamięci ku czci ofiar wydarzeń z 1939 r.

Po oficjalnej części Wieczornicy zebrani goście i wszyscy uczestnicy obchodów udali się na poczęstunek przygotowany przez wychowawców, pracowników obsługi i wychowanków Domu Dziecka "Dworek" w Dąbrowicy. Uroczystościom towarzyszyła wystawa upamiętniająca wydarzenia 17 września 1939 r. oraz wystawa prac plastycznych dzieci, które przedstawiły historię swoimi oczami.