Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytanie 2021 Moralność Pani Dulskiej
września
2021

Zdzisław Antoń Starosta Lubelski oraz Paweł Dudek Dyrektor Zespołu Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie serdecznie zapraszają na Narodowe Czytanie. Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony wydarzenia. Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września 2021 roku w Amfiteatrze w Zespole Szkół im ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie.

Zdzisław Antoń - Starosta Lubelski wraz z Pawłem Dudkiem - Dyrektorem Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie

mają zaszczyt zaprosić Państwa na

jubileuszową 10-edycję akcji NARODOWE CZYTANIE 2021,

które odbędzie się

4 września (sobota) w Amfiteatrze przy Zespole Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego

w Bychawie ul. Marszałka Piłsudskiego 81

o godz. 10:00.

zaproszenie na narodowe czytanie 2021 gdzie  czytana będzie Moralność Pani Dulskiej. Czytanie odbędzie się 4 września 2021 r. o godz. 10:00 w Zespole Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej,  podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.