Wybrane szlaki turystyczne

Zdjęcie Artykułu

Gmina Wojciechów

 
Szlak czerwony. To długa trasa rowerowa prowadząca z Lublina przez Nałęczów, do Kazimierza Dolnego. Na dwunastokilometrowym odcinku szlak przebiega przez gminę Wojciechów: od Miłocina (w pobliżu stacji kolejowej) przez Maszki i Wojciechów do miejscowości Nowy Gaj. 
 
Atrakcji Wojciechowa nie trzeba reklamować. Znajduje się tu jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa i słynna kuźnia Romana Czernieca. Zabytkiem, którego nie można pominąć, jest XVI-wieczna Wieża Ariańska, unikatowy historyczny obiekt, w którym działa Gminny Ośrodek Kultury, gdzie turyści uzyskają również kompetentną informację turystyczną. 
 
Młyn „Hipolit” fot. www.mlynhipolit.plWarto zaplanować sobie czas na dłuższy przystanek w Nowym Gaju, a konkretnie w Młynie Hipolit Anny i Grzegorza Bukowskich. W Młynie Hipolit zapoznamy się z zapomnianą, dawną metodą wytapiania metalu w piecu – dymarce. Odlane sztabki można wziąć na pamiątkę. Poza tym w Młynie Hipolit znajduje się 
Muzeum minerałów w młynie „Hipolit” fot. www.mlynhipolit.pl
muzeum minerałów, w którym zobaczymy m.in. pokaz płukania złota, zwiedzimy wystawę minerałów, skamieniałości i meteorytów połączoną z pokazem erupcji wulkanu oraz prezentacją multimedialną pt. „Księżyc”. Dla dzieci organizowane są lekcje „Świat zamknięty w bursztynie” – historia bursztynu i pokaz szlifowania oraz zajęcia w Planetarium. 
 

 

Pokazy rzemiosła kowalskiego w kuźni Romana Czernieca w Wojciechowie fot. Adam Majewski

 

Szlak niebieski 

Ten szlak, podobnie jak czerwony, jest częścią dłuższej trasy rowerowej. Prowadzi ona od Gutanowa w gminie Garbów przez Nałęczów i Wąwolnicę do Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego w okolice Celejowa. Szlak niebieski przebiega na długości 13 kilometrów przez gminę Wojciechów od Nowego Gaju przez Wojciechów po Łubki. 

Drewniany Dwór w miejscowości Łubki fot. GOK WojciechówW czasie przejazdu przez Łubki warto zobaczyć drewniany dwór, który powstał w połowie wieku XIX. Łubki należały w tym czasie do rodziny Dąbrowskich. Ostatnim właścicielem przed nacjonalizacją był Przygodziński. Budynek znajduje się w sąsiedztwie kościoła parafialnego, ponad drogą łączącą Niezabitów z Bełżycami. Front dworu zajmowanego dziś przez szkołę podstawową jest otynkowany. Trzeba zwrócić uwagę, że druga część dworu nadal jest drewniana. Wraz z parkiem wpisany jest do rejestru zabytków. 

Kościół Parafialny w miejscowości Łubki fot. GOK WojciechówBędąc w Łubkach, zwróćmy uwagę na kościół parafialny, zbudowany w latach 1949–1958. Autorem projektu świątyni jest znany architekt z Lublina, inżynier Tadeusz Witkowski. Śmiało można go nazwać wybitną postacią polskiej architektury modernistycznej. Jego dziełem są m.in. charakterystyczne wille przy ul. Ogrodowej w Lublinie. 

Szlak zielony 

To dwunastokilometrowa trasa prowadząca przez Wojciechów, Stasin, Palikije i Miłocin. 

Szlak zielony do Kazimierza Dolnego 

Tylko krótki, dwukilometrowy odcinek tego szlaku przebiega przez teren gminy Wojciechów. Poza jej obszarem szlak jest dopiero przygotowywany do użytku.

Zdjęcia:

Młyn „Hipolit” fot. www.mlynhipolit.pl
Muzeum minerałów w młynie „Hipolit” fot. www.mlynhipolit.pl
Pokazy rzemiosła kowalskiego w kuźni Romana Czernieca w Wojciechowie fot. Adam Majewski
Drewniany Dwór w miejscowości Łubki fot. GOK Wojciechów
Kościół Parafialny w miejscowości Łubki fot. GOK Wojciechów
Warsztaty kowalskie w Wojciechowie fot. Adam Majewski

 

Warsztaty kowalskie w Wojciechowie fot. Adam Majewski

Powrót