„Po co żeście przyjechali,
stanęliście w sieni?
- Ej po, po to moja Marysiu,
ażebyśmy cię wzięni...”
Od takiego dialogu druhen z drużbami rozpoczęła się ludowa zabawa w osnutej barwą złotej jesieni zagrodzie chłopskiej. Przez chwilę uczestnicy poczuli klimat zapomnianych już tradycji i obrzędów wiejskich
Grupa młodzieży Zespołu Szkół im. S. Staszica w Wysokiem opracowała widowisko pt. „WESELE CHŁOPSKIE Z XIX WIEKU” na podstawie Wesela od Bychawy (Gałęzów, Wola Gałęzowska) z 1856 r. Materiał źródłowy stanowił zapis obrzędu wg Oskara Kolberga. Oryginalny tekst został przeredagowany w sposób umożliwiający wystawienie inscenizacji w plenerze. Dzięki uprzejmości Mieczysława Kseniaka, Dyrektora Muzeum Wsi Lubelskiej, inscenizacja mogła odbyć się 11 października 2011 w naturalnej scenerii – miejscem występu stał się okólnik gospodarczy Zagrody z Urzędowa.
Przedsięwzięciu patronował Krzysztof Kramek, doradca metodyczny Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie.
Pomysłodawcą spotkania była Anna Misztal - Trzcińska, która dostrzegając zjawisko wyparcia kultury ludowej z terenów wiejskich, postanowiła w sposób przyjazny przybliżyć młodzieży elementy folkloru Lubelszczyzny.
Otwarci na ciekawe propozycje młodzi aktorzy chętnie wzięli udział w tej inicjatywie, angażując jednocześnie do prac wspomagających swych rodziców. Nie mniej ważną rolę
w przygotowaniu Wesela odegrała kapela ludowa Cyja w składzie: Krzysztof Mendykowski, Mariusz Wąsik, Jarosław Oszust i Marek Trzciński, która swym akompaniamentem stworzyła nastrój prawdziwej wiejskiej zabawy.
Występ nie doszedł by do skutku, gdyby nie przychylność i szeroko zakrojona pomoc ze strony Pani Dyrektor Zespołu Szkół Hanny Jarmuł.