Szlaki rowerowe i dydaktyczne Drukuj Zapisz

Szlak rowerowy Gmina Strzyżewice

Młyn

Trasa została opracowana i wyznaczona przez Stowarzyszenie Aktywnej Młodzieży z Piotrowic w ramach projektu finansowanego przez Fundacje Wspomagania Wsi.
 
NAZWA: SZLAK ROWEROWY ZIELONY TRASA
Kolor szlaku: zielony
Długość szlaku: 50,0 km
Kształt: elipsa
 
Szlak rowerowy powstał jako ścieżka rekreacyjno-turystyczna. Wytyczony został z myślą ukazania najpiękniejszych i najciekawszych geograficznie oraz historycznie zakątków gminy Strzyżewice. Pomysł opierał się na zwiedzeniu w sposób interesujący (wycieczka rowerowa) zabytków, urzekających krajobrazów oraz fauny i flory występujących w naszej okolicy.
 
CHARAKTERYSTYKA TRASY
Trasa rowerowa na obszarze gminy Strzyżewice liczy około 50 km. Teren, po którym biegnie jest zróżnicowany. Szlak ciągnie się zarówno wzdłuż Lasów, wśród pól, a także po wiejskich drogach doskonale nadających się na terenową jazdę. Są odcinki łagodne po płaskim i równym terenie jak również lekkie podjazdy. Jest jednak kilka miejsc, w których natkniemy się na stromy i wyboisty zjazd, gdzie trzeba zachować szczególną ostrożność. Dużym atutem trasy jest fauna i flora tej okolicy. Ptaki śpiewające możemy usłyszeć praktycznie na całej długości trasy rowerowej, obrzeża lasów i pola to miejsca występowania rodzimych drapieżników, myszołowa, trzmielojada i błotniaka stawowego, nad rzeką Bystrzycą możemy podziwiać zimorodka, czaplę siwą, łabędzia niemego i kilka gatunków kaczek. Wśród zwierząt leśnych najliczniej spotykane to: zające, lisy, łasice, borsuki i jeże.
 
OPIS SZLAKU
Najwygodniej początek trasy rozpocząć w Piotrowie, gdzie mieści się wypożyczalnia rowerów. Dostępnych jest 10 rowerów wyposażonych i w pełni przygotowanych do przebycia wyznaczonego szlaku. Jest także możliwość skorzystania z usług przewodnika, który bezpiecznie i profesjonalnie poprowadzi wycieczkę, a na prośbę podróżującego turysty urozmaici wyprawę o miejsca dodatkowe, nieprzewidziane w ramach szlaku. Ruszając w Piotrowie mamy do wyboru dwa odcinki trasy. Jeden w kierunku południowym, drugi biegnący po północnej części gminy Strzyżewice.
 
Trasa "południowa" (Piotrowice - Pawłówek - Strzyżewice - Dębina - Kiełczewice Dolne - Kiełczewice Maryiskie - Borkowizna - Kiełczewice Doine - Strzyżewice - Kaietanówka - Piotrowice) rozpoczyna się od mostu na rzece Bystrzycy. Już na początku prowadzi nas po skraju lasu, po zacienionej drodze wśród śpiewu leśnych ptaków.
 
Droga biegnie prosto i nie jest zbyt wymagająca. Po około 3 kilometrach dojeżdżamy do pierwszej wsi (Pawłówek), gdzie napotykamy dwa strome wyboiste zjazdy w wąwozach (nachylenie - 40° / 20 m). Kolejne 2 kilometry biegną łagodnie przez wsie i pola. Do Strzyżewic dojeżdżamy zabytkowym lipowym "chodnikiem staropolskim" Przekraczamy szosę Lublin - Bychawa, po prawej stronie mijamy zabytkową kuźnię i drogą asfaltową jedziemy około 1,5 km aż do stromego, 200-metrowego zjazdu. Musimy odbić w lewo koło stodoły i piaszczystą, leśną drogą kierować się w górę. Pozostało nam już około 1,5 km do najwyższego wzniesienia - czyli Murakowej Góry. Jest to piękny punkt widokowy, tu znajduje się cmentarz wojenny z 1915 r. Opuszczając wzniesienie, ruszamy polną drogą w kierunku południowym do wsi Dębszczyzna. Następnie 4 - kilometrowym odcinkiem drogi asfaltowej jedziemy do Kiełczewic Maryjskich. Tu po prawej stronie mijamy zabytkowy XVII-wieczny kościół. Przy kościele skręcamy w lewo i jadąc w dół okofo 200 metrów przecinamy szosę Strzyżewice - Kraśnik, wjeżdżając do wsi Borkowizna. Przejeżdżamy przez most, obok starego młyna i dalej drogą pod górę jedziemy około 3 km (asfaltówką) aż do młyna w Kiełczewicach Dolnych. Po drodze mijamy przydrożny krzyż będący pamiątką założenia Polskiej Organizacji Wojskowej w 1916 roku przez Romana Okulicz Kozaryna. Po lewej stronie wznosi się park podworski, w którym do dziś stoi kapliczka z figurą Św. Jana Nepomucena. Przekraczamy skrzyżowanie i 2 - kilometrowym odcinkiem szosy jedziemy aż do stawów i młyna w Strzyżewicach. Na polanie za młynem mieści się pole namiotowe. Możemy również zwiedzić zabytkowy dworek Kołaczkowskich, w którym mieści się Gminna Biblioteka Publiczna. Ze Strzyżewic dzieli nas już tylko 5 km od Piotrowic. Możemy tę trasę przebyć szosą w kierunku Lublina, lub ciekawiej pojechać w kierunku Niedrzwicy, tuż za ostatnimi zabudowaniami wsi Kajetanówka, dojeżdżamy do lasu. Skręcając przy lesie w prawo znajdziemy się na polnej drodze, która biegnąc wzdłuż lasu /ok 1 km/, doprowadzi nas do pierwszych zabudowań wsi Piotrowice. Asfaltową drogą dotrzemy do centrum Piotrowie. To kres szlaku południowego. Odpoczywając w podworskim parku możemy poszukać pomnikowych drzew oraz obejrzeć Dworek Koźmianowski. W parku znajduje się miejsce na ognisko, grill ogrodowy oraz zadaszone stoły, to doskonałe miejsce do wypoczynku i posilenia się przed dalszą trasą.
 
Szlak "północny" (Piotrowice - Osmolice - Żabia Wola - Pszczela Wola - Osmolice II - Piotrowice) rozpoczyna się od mostu na rzece Bystrzycy, kierujemy się w górę i skręcamy w lewo obok strażnicy OSP. Utwardzoną drogą jedziemy przez wieś Piotrowice w kierunku lżyć. Wjeżdżamy do lasu, droga prowadzi nas aż do szosy Osmolice - Bychawka. Przecinamy ją i za mostem zjeżdżamy na drogę polną biegnącą wzdłuż Bystrzycy. Po drodze możemy zatrzymać się i obejrzeć zabytkowy, modrzewiowy młyn turbinowy. Stoi tu od ponad 150 lat. Jadąc dalej zacienioną drogą po lewej stronie widzimy Zespół Pałacowo - parkowy w Osmolicach. Dojeżdżamy do szosy Lublin - Bychawa, jedziemy po jej prawej stronie w kierunku Lublina (ok.200m), następnie skręcamy w prawo i drogą polną dojeżdżamy do szosy Lublin - Bychawa. Przekraczamy ją i jedziemy nadal polną drogą w kierunku lasu. Jedziemy krętą drogą wzdłuż lasu. Dojeżdżając do skraju lasu odbijamy w lewo, po przejechaniu 4 km, przecinamy po raz kolejny szosę Lublin -Bychawa. Poprzeczną, polną drogą skracamy klinem między szosami w Żabiej Woli. Wyjeżdżamy naprzeciwko drogi do kościoła. Przejeżdżamy szosę i po prawej stronie możemy obejrzeć unikalną drogę krzyżową. Kolejny odcinek trasy „północnej" obejmuje trudny technicznie szlak przez łąki. Najpierw stromy i wąski zjazd w dół obok cmentarza (nachylenie - 300/40m), następnie krętą ścieżką między drzewami. Jadąc łąkami przekraczamy rzekę, metalową kładką i dalej już jedziemy asfaltową drogą przez wieś Osmolice Pierwsze, około 4 km. Po przejechaniu przez wieś droga po skraju lasu prowadzi nas do szosy Osmolice - Niedrzwica, którą jedziemy jakieś 50 m, a następnie odbijamy w lewo do piotrowickiego okręgu leśnego. Na tym odcinku (3 km) należy zachować szczególne skupienie, gdyż droga miejscami jest zalesiona i sezonowo błotnista. Leśna droga doprowadzi nas do skraju lasu, to już Piotrowice. Po wyjechaniu z lasu utwardzoną drogą (2 km) podążamy do centrum Piotrowic.
 
Obie trasy tworzą elipsę okrążającą całą naszą gminę, Wprawiony turysta może połączyć je w jedną długą trasę. Cała trasa jest dokładnie oznaczona w terenie. Jadąc napotkacie miejsca, w których można odpocząć, słuchając szumu rzeki bądź śpiewu ptaków. Miłego wypoczynku.
 
 
Informacja pochodzi ze strony www.strzyzewice.lubelskie.pl
 
Autor: Starostwo Powiatowe w Lublinie
Powrót
grafika dłoń
PORADNIK
KLIENTA
Osoba trzymająca komórkę z mapą
Geoportal
grafika tryby
Instrukcje
załatwiania
spraw
grafika tablet
E-usługi
grafika dłonie na klawiaturze
Elektroniczna
Tablica
ogłoszeń
logo esesja
E-sesja
grafika kamera
Transmisje
z sesji
rady powiatu
grafika przybory piśmiennicze
Edukacja
w powiecie
lubelskim
grafika dłoń z długopisem
Powiatowa Rada
Pożytku publicznego
grafika młotek sędziowski
Nieodpłatna
pomoc
prawna
grafika chmury
Pogoda
grafika dokumenty i lupa
Ochrona
danych
osobowych
grafika pusta klasa
Projekty
edukacyjne
grafika logo inkubator
Inkubator
pszczelarstwa