Produkty tradycyjne i lokalne Drukuj Zapisz

Miód malinowy

Miód malinowy
26
czerwca
2020

Lubelszczyzna jest regionem o dużym zagęszczeniu plantacji malin. Wszystkie odmiany tych owoców są bardzo atrakcyjne dla pszczół, bo dostarczają owadom pożytku nektarowego i pyłkowego. Miód malinowy jest pozyskiwany głównie na zachód i południe od Lublina, ponieważ tam jest szczególnie dużo plantacji malin.
 
Miód malinowy ma podobny do kwiatów malin kolor jasnosłomkowy. Po skrystalizowaniu się jest niemal biały. W smaku czuć nutę malin. Ma szerokie zastosowanie w lecznictwie. Miód malinowy posiada działanie napotne i przeciwgorączkowe. Ma zastosowanie profilaktyczne w schorzeniach miażdżycowych. Stosuje się go w przeziębieniach oraz schorzeniach górnych dróg oddechowych. Ma również zastosowanie w nieżycie żołądka i jelit, jest wskazany przy leczeniu tych organów. Wzmacnia układ odpornościowy, odżywia i regeneruje organizm, wspomaga pracę serca. Ze względu na delikatność i łagodność może być szczególnie polecany dla dzieci. Doskonale nadaje się do sporządzania napojów orzeźwiających i słodzenia.
 
Na terenie powiatu lubelskiego miód malinowy produkuje pasieka Mieczysława Janika z Pszczelej Woli w gminie Strzyżewice. W X edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smarki Regionów” miód malinowy z tej pasieki uzyskał tytuł Perły 2010. W tym samym roku pasieka uzyskała tytuł Wojewódzkiego Lidera Smaku.
Autor: Starostwo Powiatowe w Lublinie
Powrót
grafika dłoń
PORADNIK
KLIENTA
Osoba trzymająca komórkę z mapą
Geoportal
grafika tryby
Instrukcje
załatwiania
spraw
grafika tablet
E-usługi
grafika dłonie na klawiaturze
Elektroniczna
Tablica
ogłoszeń
logo esesja
E-sesja
grafika kamera
Transmisje
z sesji
rady powiatu
grafika przybory piśmiennicze
Edukacja
w powiecie
lubelskim
grafika dłoń z długopisem
Powiatowa Rada
Pożytku publicznego
grafika młotek sędziowski
Nieodpłatna
pomoc
prawna
grafika chmury
Pogoda
grafika dokumenty i lupa
Ochrona
danych
osobowych
grafika pusta klasa
Projekty
edukacyjne
grafika logo inkubator
Inkubator
pszczelarstwa