Współpraca zagraniczna Drukuj Zapisz

Miasto La Chapelle sur Erdre

W grudniu 1981 we Francuskiej miejscowości La Chapelle sur Erdre powstał Komite Solidarite Pologne. Stowarzyszenie to za cel postawiło sobie pomaganie walczącym o wolność Polakom, skupionym głównie w NSZZ „Solidarność".

W 1991 r. Stowarzyszenie nawiązało kontakt z gminą Bychawa. Początkowo wzajemne stosunki ograniczały się do wizyt oficjalnych oraz przesyłania darów w postaci leków, powielaczy, sprzętu muzycznego i medycznego. W 1995 roku w Bychawie powstał Komitet Współpracy z La Chapelle sur Erdre. W ramach współpracy z La Chapelle sur Erdre Powiat Lubelski zaprosił zespół „RAKWLAZ” do udziału w Dożynkach Powiatowych 2008.

Zespół Tańca „RAKWLAZ” z La Chapelle. Kierownikiem istniejącego od 10 lat Zespołu jest Pan Camille Le Pallec. Nazwa RAKWLAZ oznacza upodobanie, dawanie szczęścia. Jest to stowarzyszenie rozrywkowe, które uczy tańców bretońskich, założyli je w 1998 r. studenci, ale od 2001 r. do zespołu przyjmowani są wszyscy chętni. Spośród 400 tańców bretońskich, Zespół wykonuje 21, ale chce rozszerzać swój repertuar, aby tradycja nie zaginęła. Grupa liczy 16 tancerzy, którzy poza tańcami bretońskimi wykonują między innymi: gawoty, polki, tańce szkockie, mazurki. Taniec traktują jako formę rozrywki, pobudzający chęć do życia i jako jedną z form dbania o zdrowie. Co roku w La Chapelle odbywa się festyn, na którym całe miasto tańczy tańce bretońskie.