Kalendarz imprez

Ważnym elementem życia lokalnego są imprezy i wydarzenia kulturalne. Część z nich ma charakter cykliczny i już na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych lubelszczyzny. Niezależnie od liczby już zorganizowanych edycji danej imprezy, jej wielkości czy zasięgu wszystkie są ważnym elementem życia lokalnych społeczności.


Dożynki - Powiatowe Święto Plonów

Dożynki powiatowe to cykliczna impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Województwa Lubelskiego. Impreza odbywa się na terenie lotniska sportowego w Radawcu. Teren lotniska to idealne miejsce na organizację przedsięwzięcia tej rangi. Po pierwsze z tego względu, że znajduje się na terenie powiatu, po drugie jest blisko Lublina, po trzecie wielkość tego miejsca jest odpowiednia dla liczby osób, które w niej uczestniczą nie stwarzając tym samym problemów z miejscami parkingowymi. 
Wielobarwny kiermasz, liczne konkursy z nagrodami, wesołe miasteczko, wystawa sprzętu rolniczego, pokazy ratownictwa wysokościowego oraz koncerty gwiazd muzyki – to wszystko sprawia, że osoby które raz uczestniczyły w tej imprezie chętnie biorą w niej udział po raz kolejny. Dożynki Powiatowe są największą imprezą kulturalną organizowaną przez Powiat Lubelski. Impreza ta poza kultywowaniem tradycji jest też doskonałą okazją do promocji najważniejszych wydarzeń i osiągnięć jej organizatora. 


Wojciechów - kowalska stolica Polski

Podczas corocznych Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej mistrzowie kowalstwa z całej Polski oraz z krajów ościennych, na stoiskach promocyjnych prezentują i sprzedają swoje wyroby. Uczestniczą w niej także firmy świadczące usługi komplementarne do kowalstwa artystycznego.Targom towarzyszył pokaz kucia, podczas którego mistrzowie kowalstwa wykonują za pomocą tradycyjnych technik kowalskich prace na dowolny temat, poprzez które w jak najlepszym stopniu zaprezentują potencjalnemu klientowi swoje umiejętności.
Imprezie towarzyszą występy gwiazd estrady i zespołów folklorystycznych. Prace wykonane podczas imprezy są prezentowane szerokiej publiczności na wystawie w plenerze obok stanowisk kowalskich. Widzowie mają okazję do podziwiania kunsztu wyrobów kowalskich oraz efektu nauki młodych adeptów sztuki kowalskiej uczestniczących w towarzyszącym TargomOgólnopolskim Warsztatom Kowalskim. Wszystkie prace wykonane podczas pokazów wzbogacają zbiory Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie Występy zespołów odbywają się na dwóch scenach obok kuźni i przy Wieży Ariańskiej. 

www.kowale.com