Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

15-05-2015

W czwartek 14 maja w Chełmie miały miejsce Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 112. rocznicy powstania chełmskiej Straży Pożarnej i nadaniem sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele Rozesłania św. Apostołów w Chełmie. Następnie w uroczystym przemarszu obchody przeniosły się na Plac Łuczkowskiego, gdzie odbyła się część oficjalna. Kolumnę prowadziła orkiestra. Maszerowały w niej również kompanie honorowe straży, policji i straży granicznej wraz z pocztami sztandarowymi oraz zaproszeni goście. Na Placu Łuczkowskiego, po przeglądzie pododdziałów, przybliżono zebranym historię chełmskiej Straży Pożarnej a następnie wręczony został sztandar Komendzie Miejskiej PSP w Chełmie. Odznaczeni zostali też strażacy i osoby, które wspierają działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Takim odznaczeniem udekorowany został podczas czwartkowych uroczystości m.in. Starosta Lubelski Paweł Pikula. Uroczystości na Placu Łuczkowskiego zakończyła defilada pododdziałów.

W czwartkowych obchodach udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie, powiatowe i gminne, kierownictwo Komendy Głównej PSP i Komendy Wojewódzkiej, przedstawiciele służb mundurowych i innych instytucji.