Warsztaty kulinarne "Smaki Krainy Wokół Lublina"

05-10-2016

W poniedziałek 19 września 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Niemcach odbyły się Warsztaty Kulinarne „Smaki Krainy Wokół Lublina”. Warsztaty poprowadził ekspert kulinarny Kamil Kotarski wraz z asystentami.

Pierwszym etapem warsztatów , w których udział wzięli uczniowie klasy  II Techniku Żywienia i  Usług Gastronomicznych była charakterystyka Kuchni Lubelskiej. Uczniowie dowiedzieli się czym  jest m.in. produkt regionalny,  produkt tradycyjny,  jakie potrawy są charakterystyczne dla Lubelszczyzny, poznali  tradycyjne receptury oraz historię ich pochodzenia. Ponadto młodzież dowiedziała się jak praktycznie wykorzystać produkt regionalny  w obszarach promocji, turystyki i rozwoju regionu  oraz jak budować markę regionu.

Następnie uczniowie klasy II TŻ po instruktarzu bhp i stanowiskowym zostali  podzieleni na 4 grupy i przygotowywali potrawy pochodzące z naszego regionu.
Pod okiem ekspertów w każdej z grup powstała zupa cebulowa z Goraja oraz  pierogi z bobem i mięsem. Po zakończonym procesie przygotowania  potraw uczestnicy spotkania zostali zapoznani z zasadami nakrywania stołów oraz serwowania i dekoracji przygotowanych przez siebie dań. Każda z grup dekorowała przygotowane przez siebie potrawy i serwowała do nakrytych wedle własnej inwencji stołów.

Spotkanie zakończyła wspólna degustacja wykwintnych potraw. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z  takiej formy kształcenia swoich umiejętności, chętnie uczestniczyli w zajęciach i zainteresowaniem odkrywali sekrety i nieznane smaki kuchni lubelskiej.