Konkurs Translatorski „Skrzydlate Słowa” rozstrzygnięty

30-04-2018

W Piątym Międzyszkolnym Konkursie Translatorskim „Skrzydlate Słowa” uczestniczyło 45 zwycięzców eliminacji szkolnych - uczniów z powiatów lubelskiego, opolskiego i puławskiego. Finał translatorskich zmagań odbył się w ZS im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach w środę 25 kwietnia. Młodych anglistów i germanistów witały Dyrektor ZS im. M. Kopernika w Bełżycach Elżbieta Kaszlikowska i pomysłodawczyni konkursu Anna Sierpnińska, a wśród gości byli Starosta Lubelski Paweł Pikula i Wicekurator Oświaty w Lublinie Ryszard Golec.

40 finalistów wykazywało się znajomością języka angielskiego, a pozostałych 5 - niemieckiego. Wszyscy mieli 90 minut na przetłumaczenie dwóch tekstów - wiersza z polskiego na język obcy i fragmentu prozy z języka angielskiego lub niemieckiego na polski. Młodzi angliści mieli do dyspozycji fragmenty powieści "Man and Boy" Tony'ego Parsonsa oraz wiersz "O nim" Małgorzaty Hillar. Ich starsi koledzy tłumaczyli fragment "Ani z Zielonego Wzgórza" autorstwa Lucy Maud Montgomery i wiersz "Nie wiem" Jacka Podsiadły. Z kolei germaniści zajmowali się prozą Brigitte Schär "So bin ich " i Ursuli Wölfel "Joschis Wunschgarten" oraz wierszami "Sześć pór roku" Jana Twardowskiego i "Jaki jest motyl?" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Dyrektor Elżbietę Kaszlikowską, Radę Rodziców i Starostwo Powiatowe w Lublinie, oraz specjalne upominki od uczniów koła artystycznego i uczestników zajęć rewalidacyjnych prowadzonych w "Koperniku" przez Emilię Rybacką.

Patronami honorowymi konkursu byli Powiat Lubelski, Lubelskie Kuratorium Oświaty i UMCS, a wśród sponsorów były firmy "Pearson" i "Nowa Era", Drogeria "Sekret Urody" Katarzyny Ptasznik z Bełżyc oraz Supermarket "Alibi" w Bełżycach, który jak co roku zapewnił poczęstunek dla uczestników.

Wyniki:

Spośród anglistów z młodszej kategorii wiekowej najlepiej spisał się Paweł Misztal ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bełżycach. Równorzędne drugie nagrody, za taką samą liczbę punktów, otrzymali Jakub Furmanek z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Wysokiem i Beata Sagan z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzczonowie, a na trzecią zasłużył Miłosz Skrzypek ze Szkoły Podstawowej w Zakrzewie. Jedyne wyróżnienie otrzymał w tej grupie Oskar Borkowski ze Szkoły Podstawowej w Krasieninie.

W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepiej wypadła reprezentantka gospodarzy Weronika Czuryszkiewicz. Na drugim miejscu uplasowała się Aleksandra Odachowska z Liceum Plastycznego w Nałęczowie, a na trzecim ex aequo - Magdalena Kramek z Liceum Ogólnokształcące w Opolu Lubelskim i Dominik Stolarz z ZS im. M. Kopernika w Bełżycach. Na wyróżnienie zasłużył Kacper Kuchta z Zespołu Szkół w Poniatowej.

Rywalizację młodszych germanistów wygrała Klaudia Mardoń z ZS-P w Krzczonowie, która była jedyną laureatką w tej kategorii, a wyróżnienie odebrał Juliusz Widelski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bełżycach. Spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Wójcik z ZS im. M. Kopernika w Bełżycach, drugie - Anna Skuba z Liceum Plastycznego w Nałęczowie, a wyróżnienie przypadło kolejnej reprezentantce gospodarzy z "Kopernika" Aleksandrze Pietrzyk.

Konkursowe prace oceniały anglistki z ZS im. M. Kopernika - Magdalena Szpyra, Walentyna Gnatiuk, Karolina Sudół i koordynatorka zmagań - Anna Sierpińska, a także germaniści - Dorota Maj i Aleksander Werpuczyński z ZS w Wysokiem.