„Hubalowa Legenda” ciągle żywa...

10-12-2019

W dniu 6 grudnia 2019 r., przy dawnej leśniczówce Bielawy, odbyła się tradycyjna XIII „Hubalowa Wigilia”. To właśnie w tym miejscu dokładnie 80 lat temu „Hubal” wraz ze swoimi żołnierzami z Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego uczestniczył w ostatniej Wigilii w swoim życiu. Jest to jedna z wielu okazji, kiedy spotyka się „Hubalowa rodzina”.

Kolejny już raz w tej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele bychawskiego „Hubala”. Delegacja uczniów – Jakub Robak, Kuba Sękowski, Eryk Kula, Krystian Siek i Jakub Sadło wraz z opiekunami – Marcinem Krykiem i Januszem Saganem, udała się na „Hubalową Wigilię” na zaproszenie Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” z Radomia.

Co roku, w pierwszy piątek grudnia, do dawnej leśniczówki Bielawy przyjeżdżają uczniowie ze szkół i harcerze z drużyn noszących imię mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, by przypominać tradycje Wigilii, która miała miejsce w tym miejscu w 1939 r. O wydarzeniach grudnia tamtego ponurego roku przypomina jedynie kamienny głaz. Oprócz uczniów ze wspomnianych szkół, na uroczystość przybyli przedstawiciele leśników, stowarzyszeń kultywujących polskie tradycje wojskowe, samorządowców oraz historyków i regionalistów, którym bliska jest postać majora „Hubala”.

Wczorajsze spotkanie jak zwykle otworzyła Beata Jasek – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Radomiu. Nie mogło zabraknąć na tej uroczystości Honorowego Hubalczyka - pułkownika Mariana Zacha. To on na terenie gminy Poświętne gromadzi od lat wszystko to, co upamiętnia Oddział Wydzielonego Wojska Polskiego. Tradycyjnym elementem „Hubalowej Wigilii” jest wspólne wspominanie, dzielenie się opłatkiem, ubieranie ozdobami świątecznymi leśnych choinek i biesiadowanie przy ognisku.

Następnie w leśnej scenerii, przy Szańcu Hubala, wszyscy mogli podziwiać popisy jeździeckie w wykonaniu ułanów ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego WP mjr. Hubala. Później delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Na zakończenie, tradycyjnie została odśpiewana wspólnie „Hubalowa legenda”. XIII „Hubalowa Wigilia” potwierdziła jak żywa i trwała jest pamięć o „Hubalu” i jego żołnierzach. Dowodem tego jest przybycie blisko kilkuset osób z różnych stron Polski.

Przypomnijmy, że w przyszłym roku przypada dokładnie 80. rocznica śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Mamy nadzieję, że spotkamy się już za rok – w pierwszy piątek grudnia 2020 roku.