450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej

02-07-2019

Reprezentacja Powiatu Lubelskiego, Starosta Lubelski Zdzisław Antoń, Sekretarz Artur Rumiński i Dyrektor PCPR w Lublinie Jacek Figarski, wzięła udział w niedzielnych obchodach 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.

W programie była uroczysta msza św. w Archikatedrze Lubelskiej, a następnie przemarsz na Plac Litewski, gdzie pod pomnikiem Unii Lubelskiej wieńce złożyli m.in. premier RP Mateusz Morawiecki, marszałkowie Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski i przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis. Głównym punktem obchodów było spotkanie parlamentarzystów z Polski i Litwy w Centrum Spotkania Kultur, zakończone koncertem orkiestry Filharmonii Lubelskiej.

Obchody rocznicowe trwają od 28 czerwca, czyli dnia zawarcia Unii Lubelskiej, do 4 lipca - dnia ratyfikacji sojuszu przez króla Zygmunta Augusta. Oficjalnym uroczystościom towarzyszą: prezentacja monety kolekcjonerskiej, inscenizacje, koncerty, pokazy filmowe oraz warsztaty i wystawy okolicznościowe.